Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

Australské lesní požáry vyprodukovaly tolik kouře, jako masivní erupce sopky, tvrdí studie

Autor: Darina Jíchová - 
6. dubna 2021
10:20

Jednou z velkých tragédii let 2019-2020 byly rozsáhlé lesní požáry v Austrálii, při kterých zemřelo 33 lidí. Jeho největší obětí byla ale zvířata včetně nespočtu koalů. Při hašení Australanům asistovali hasiči ze Spojených států, Kanady a Nového Zélandu. Přírodní katastrofu a jak předejít jejímu opakování zkoumají vědci, ve své poslední studii uvedli, že kvůli požárům se do atmosféry dostalo tolik kouře jako po masivní sopečné erupce. Podle nich to může mít dlouhodobé následky, uvedla stanice CNN.

Australskými požáry a jejich důsledky se zabývají izraelští odborníci z  Weizmannova institutu věd a Izraelského institutu pro biologický výzkum, zaměřovali se na optimální míru aerosolu (AOD). Upozornili na to, že podle údajů ze satelitů se kouř z australských požárů dostal do stratosféry a způsobil ochlazení oceánů kolem zasaženého regionu. Podle nich to může mít dalekosáhlý dopad.

Může dojít k meteorologickým změnám

Experti uvedli, že kouř vystoupal do 35 kilometrů a zasáhl stratosféru, druhou vrstvu atmosféry nacházející se ještě výš, než létají letadla. Aerosol nemá ve spodní sféře atmosféry – troposféře, tak dlouhou životnost, udrží se v ní minuty až týdny. Pomáhají s tím především dešťové mraky, ty však ve stratosféře nejsou. Znečištění, aerosoly, tam tak vydrží několik měsíců až let. Studie vědců v plném znění vyšla ve vědeckém časopise Science.

Video  Děsivé požáry v Austrálii  - Hasiči Nový Jižní Wales/Fire and Rescue NSW
Video se připravuje ...

Aerosol se do stratosféry většinou dostane, když dojde k výbuchu sopky, to pak může vést k meteorologickým změnám. Jen málokdy do stratosféry vystoupá dým z požárů. Oheň sužoval Austrálii několik měsíců, stupeň aerosolu na jižní polokouli kvůli tomu stoupil o více než 50 procent. „Jeho intenzita je vyšší než po výbuchu filipínské sopky Pinatubo v roce 1991, což je považováno za druhou největší sopečnou erupci ve 20. století,“ upozornili odborníci.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) připomněl, že tehdy se do stratosféry dostal popel, kouř a oxid siřičitý. Silný stratosférický vítr znečištění roznesl po celém světě, což zapříčinilo ochlazení zemského povrchu, globálně teplota klesla v průměru o 0,6 stupně v následujících 15 měsících od erupce.

Jak se kouř do stratosféry dostal?

Izraelští vědci ve své studii upozornili na to, že následky australských požárů už začaly být patrné, a to necelý rok od jejich vypuknutí. Teplota klesla o jeden watt na metr čtvereční v prostoru nad mořskou hladinou. Kouř ve stratosféře pohlcuje sluneční záření, což na jednu stranu ochlazuje Zemi, na druhou stranu ale také zahřívá stratosféru a mění její proudění.

Experti rovněž přišli s několika teoriemi proč a jak se kouř a jeho zplodiny dostaly do stratosféry. Vliv rozhodně mohlo mít to, že šlo o intenzivní dlouhotrvající požár, který se rozhořel na ploše několika států. Případně to, že mohlo hořet v místech s vyšší zeměpisnou šířkou, kde je troposféra řidší, což kouři umožnilo vystoupat do stratosféry.

Video  „Koalové nejsou v tuto chvíli nejohroženější. Na podzim složíme smutný účet,“ říká o požárech člen Greenpeace  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud