Pondělí 1. březen 2021
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Polojasno 6°C

Brusel rozšířil protiruské sankce v kauze Navalnyj o čtyři jména. Petříček to podpořil

Autor: ČTK - 
22. února 2021
15:55

Evropská unie rozšíří sankce proti ruským představitelům kvůli uvěznění opozičního lídra Alexeje Navalného a potlačování demonstrací na jeho podporu. V pondělí se na tom shodli ministři zahraničí členských zemí bloku. Podle informací ČTK mají na sankční seznam přibýt jména čtyř lidí, mimo jiné ruského generálního prokurátora.

Sankce navazují na nedávnou cestu šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella, který se v Moskvě marně snažil apelovat na Navalného propuštění. Patrně nejznámější kritik Kremlu má strávit v trestanecké kolonii 2,5 roku za porušení pravidel dřívějšího podmíněného trestu za zpronevěru. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov navíc volil vůči Borrellovi a EU ostrá slova a Moskva v době návštěvy vykázala tři diplomaty unijních zemí.

„Mrzí mě, že Rusko se nám svými kroky i nadále vzdaluje. I proto jsem dnes podpořil rozšíření sankcí,“ řekl po dnešním jednání novinářům v Bruselu český ministr zahraničí Tomáš Petříček. Na rozdíl od lednového ministerského zasedání se tentokrát pro přípravu sankcí vyslovili ministři jednohlasně, zatímco minule byly proti například velké země jako Německo či Francie.

Borrellův úřad bude nyní pracovat na prověření toho, zda budou osoby z navrhovaného seznamu potrestány zákazem cest do EU a zmrazením majetku na území Unie oprávněně. Nové postihy by mohl definitivně schválit březnový summit EU, na němž se prezidenti a premiéři budou zabývat zhoršujícími se vztahy s Moskvou.

Video Blesk Podcast: Milenky, striptérky, dcery. Navalnyj odhalil Putinovo nitro. - Jiří Marek

Sedmadvacítka unijních zemí již v říjnu potrestala za Navalného loňskou otravu šest ruských činitelů. Opozičník se po pokusu o otravu, z níž viní Kreml a ruské tajné služby, zotavoval v Německu, letos v lednu byl krátce po příletu do Moskvy zatčen.

1912 ( 24. února 2021 13:49 )

EU jsou již jako ti zločinci USA sankce.embarga !!! ten Navalnyj pěkný gauner !!

drazor ( 22. února 2021 18:36 )

Stejně vyskakovala TOP 09 pro Savčenkovou a teď se k ní neznají. Když se ukázalo jaké hovádko ona je tak už se k tomu nehlásí.
http­s://ww­w.to­p09.cz­/co-delame/tiskove-zpravy/poslanci-top-09-se-setkali-s-nadijou-savcenkovou-21623.html

donypan ( 22. února 2021 18:24 )

Pan neviditelný ministr se zase předvedl,rusové si určitě sednou na zadek.

e.lesanova ( 22. února 2021 18:08 )

Petříček opět "nezklamal" ....Sice nejsou dodány žádné důkazy, ale "posloužit" se musí, co?? Pak se diví, že ho v žádné straně nikdo nechce...Taškařice s defraudantem Navalným prostě nevyšla, ale ještě si trochu ze cviku "zaprovokovat", co??

Zobrazit celou diskusi
Další videa