Pondělí 1. březen 2021
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Polojasno 6°C

Írán vypnul jaderné organizaci kamery. Nechce, aby na jeho atomová zařízení dohlížela

Autor: ČTK - 
21. února 2021
13:52

Teherán vypne kamery Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), které kontrolují provozy na íránských jaderných zařízeních. Při dnešní návštěvě šéfa agentury to v neděli oznámil íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. O záměru vypovědět závazky z mezinárodní dohody o svém jaderném programu z roku 2015 Teherán informoval agenturu již v předchozích dnech, uvedla agentura AP.

Šéf MAAE Rafael Grossi se dnes v Íránu setkal s představiteli islámské republiky ve snaze přesvědčit je, aby Teherán nadále dodržoval takzvaný dodatečný protokol, který agentuře umožňuje účinně kontrolovat íránská jaderná zařízení. Írán oznámil vypovězení protokolu k úterý 23. února.

Grossiho návštěva přichází v době, kdy se Teherán snaží přimět administrativu amerického prezidenta Joea Bidena k návratu k jaderné dohodě, kterou Bidenův předchůdce Donald Trump v roce 2018 jednostranně vypověděl a obnovil protiíránské sankce. Teherán v reakci na to začal ustanovení dohody porušovat.

Šéf íránské diplomacie uvedl, že sledovací kamery MAAE budou vypnuty navzdory Grossiho návštěvě, neboť tak stanovil zákon schválený íránským parlamentem. „Všechny naše kroky lze zvrátit,“ řekl Zaríf v projevu, který vysílala stanice Press TV.

Zákon mimo jiné omezil možnosti MAAE podnikat krátkodobé a rychlé návštěvy íránských provozů. Podle AP je Zarífovo oznámení o vypnutí kamer dosud nejkonkrétnějším vyjádřením Íránu ohledně toho, jaké kroky podnikne, až dodatečný protokol s MAAE přestane dodržovat.

Teherán doufá, že se Bidenova administrativa k dohodě vrátí a zruší sankce, takže Írán pak dohodu bude znovu dodržovat. Spojené státy ale trvají na tom, že první krok musí učinit Írán a musí se vrátit k jednacímu stolu. Podle Teheránu je ale potřeba nejprve zrušit sankce.

Protokol MAAE s Íránem předpokládá, že agentura bude moci „pořizovat a analyzovat denně statisíce snímků“ ze svého důmyslného kamerového systému instalovaného na íránských jaderných zařízeních. MAAE kromě toho nechala na íránská jaderná zařízení umístit kolem 2000 pečetí.

Zaríf uvedl, že zákon úřadům zakazuje, aby tyto kamerové snímky agentuře předávaly. Podle AP není jasné, zda Írán hodlá kamerový systém zcela vypnout, nebo zda jen zakáže předávání jím pořízených fotografií agentuře.

Jan Brandis ( 22. února 2021 11:22 )

Nebojte se. Ještě se dožijeme toho jak bude Amerika na kolenou. Hispánci a negroidé, výše dluhu, vnitřní politika a výše dluhu 😄

profousek3 ( 21. února 2021 15:19 )

Podle jejich nové doktriny,stovky satelitů vybavených nukleárními zbraněmi krouží kolem zeměkoule,stovky ponorek,tisíce dronů s nuk. náloží.

Tisíce nových a stále ničivějších zbraní.Při III .světové by zůstaly naživu jen obrovská podzemní řídící obranná střediska.Povrch planety země by byli schopni PŘEORAT NÉ JEDNOU ALE DESETKRÁT.A TAK SKONČÍ ŽIVOT NA TÉTO PLANETĚ.

Za stovky let znetvořené poloopice budou válčit klacky a pazourky.

profousek3 ( 21. února 2021 15:05 )

Kdo dohlíží na největší válečné štváče a světového četníka US??
Jsou narvaní nukleárními zbraněmi až po střechu.

Nebýt Ruska a Číny dávno by vyvolali válku i v Evropě.I v 1945-46 toužili napadnout Rusko a dokončit ,co Hitler začal.
Je to národ hyen a zrůd a jednou na to sakra doplatí.
Denně se v Pentagonu simuluje III. světová,ale zaplať pámbů,vždycky to jejich počítače prOS.SERou. !!monstr vyzbrojení je jim na dvě vě věci.

Všemocná banda zbrojařů a štváčů od války tlačí kongres do zbytečných trilionů na zbrojení.
Jsou rozlezlí po celém světě jak svrab,jsou těsně u čínských i ruských břehů a hranic. Ale když Nikita Chruščov navezl rakety na Kubu,řvali,že by si gágory roztrhli.
Neskutečně drzý a prašivý národ.

krapotkin ( 21. února 2021 14:28 )

Jestlipak kamery dohlížejí na výrobu jaderných zbraní v Rusku nebo v USA ?

tomik007 ( 21. února 2021 14:03 )

Biden - za kamna vlezem

Zobrazit celou diskusi
Další videa