Pondělí 22. dubna 2024
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno 7°C

Biden kvůli mrazům vyhlásil v Texasu stav katastrofy. 13 milionům lidí schází pitná voda

Autor: ČTK, sova - 
20. února 2021
18:12

Americký prezident Joe Biden v sobotu schválil vyhlášení velké katastrofy v Texasu, který sužují nebývalé mrazy. S odvoláním na Federální agenturu pro řešení krizových situací (FEMA) o tom informovala agentura Reuters. Šéf Bílého domu tím uvolnil cestu pro další federální finanční pomoc pro stát. Pojišťovny očekávají kvůli počasí v Texasu rekordní ztráty. Současné mrazy v USA zřejmě připravily o život téměř 60 osob.

Situaci v Texasu a v okolních státech již několik dní komplikuje rekordně mrazivé počasí, které v některých místech přerušilo zásobování elektřinou a vodou. Dodávky proudu se postupně obnovují a teploty by měly začít růst, zhruba 13 milionů lidí má však stále problémy se zajištěním pitné vody.

Vyhlášení nového stavu pro obyvatele Texasu znamená snadnější přístup jednotlivců k federální pomoci, včetně asistence při hledání dočasného bydlení, opravy domu či získání půjček s nízkým úrokem.

Škody utrpěly i další státy na jihu

Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová dříve uvedla, že Biden je v kontaktu se starosty některých největších texaských měst, jako Houston, Austin a Dallas, aby se ujistil, že jsou pro ně dostupné vládní finance. Biden uvedl, že se chystá navštívit Texas, pokud jeho přítomnost nebude zátěží při pomoci.

Americký Texas zasáhly extrémně nízké teploty (únor 2021) Americký Texas zasáhly extrémně nízké teploty (únor 2021) | Reuters

Kromě Texasu zasáhly tento týden sněhové a mrazivé bouře také několik dalších států na jihu USA, které rovněž hlásí výpadky dodávek vody. V regionu nejsou takové mrazivé teploty obvyklé.

Pojišťovny se připravují na enormní nápor

Ratingová agentura zaměřená na pojišťovny A.M. Best varovala, že pojišťovny by mohly za první čtvrtletí utrpět rekordní ztráty kvůli zimní bouři v Texasu, která ochromila elektrickou síť a způsobila rozsáhlé škody na majetku, včetně zhroucených střech a prasklých potrubí. Bouře by se tak mohla stát nejnákladnější událostí související se zimním počasím v Texasu.

Mluvčí Texaské rady pojišťoven Camille Garciová podle agentury Reuters uvedla, že pojišťovny v Texasu očekávají stovky tisíc hlášení o škodách.

Zobrazit celou diskusi