Pondělí 1. březen 2021
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Polojasno 6°C

„Amerika je zpět.“ Biden v Mnichově zmínil úzkou spolupráci s NATO i EU, Rusko kritizoval

Aktualizováno -
19. února 2021
18:02
Autor: ČTK, sova - 
19. února 2021
17:55

Nový americký prezident Joe Biden v pátek slíbil úzkou spolupráci s Evropskou unií při řešení výzev současnosti. Uvedl rovněž, že Severoatlantická aliance má zásadní význam pro společnou bezpečnost, a zdůraznil, že USA dodrží své spojenecké závazky. „Amerika je zpátky, transatlantické spojenectví je zpět,“ prohlásil prezident na páteční digitální Mnichovské bezpečnostní konferenci. Biden zároveň přislíbil dvě miliardy dolarů pro celosvětový očkovací program COVAX, který zastřešuje Světová zdravotnická organizace.

Dodal, že Spojené státy se nezajímají o minulost a ve spolupráci hledí jen do budoucnosti. „Vím, že minulé roky byly pro vztahy s Evropskou unií náročné, ale mohu vám slíbit, že Amerika je odhodlána spolupracovat,“ řekl.

Biden v projevu hovořil o společných hodnotách, které USA s Evropou zastávají. Za nejdůležitější označil demokracii. „Demokracie nám nespadla do klína náhodou. Musíme ji bránit, musíme ji chránit a musíme za ni bojovat,“ zdůraznil.

„Musíme se připravit na dlouhodobé soupeření s Čínou“

Biden v projevu zároveň kritizoval chování Ruska, které se podle něj jen snaží oslabit Evropskou unii a transatlantické vztahy. Výslovně pak kritizoval šéfa Kremlu Vladimira Putina. Biden rovněž uvedl, že očekává složité vztahy i s Čínou.

Putin chce oslabit evropské společenství a naše transatlantické partnerství, protože pro Kreml je mnohem snadnější provokovat a hrozit samostatným zemím,“ řekl Biden, který vyzval k úzké spolupráci USA a Evropy.

Problémy americký prezident očekává i ve vztazích s Čínou, která se podle něj snaží podkopat zásady mezinárodního hospodářského systému. „Musíme se připravit na dlouhodobé soupeření s Čínou, a bude to tvrdé,“ prohlásil Biden. Podle šéfa Bílého domu je proto nezbytné, aby USA a Evropa jednaly společně.

Jan Brandis ( 20. února 2021 10:50 )

To je zbožné přání. Amerika není zpět, Amerika je v perdeli. A bude hůře (lépe 👌)

al.bunda ( 19. února 2021 18:51 )

Měl by si uvědomit že na rozdíl od něj, Putin udrží moč a stolici

Zobrazit celou diskusi
Další videa