Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Oblačno, sněžení -3°C

Zemětřesení v Chorvatsku během lockdownu: Lidé v panice vybíhali z domů

Aktualizováno -
28. prosince 2020
12:40
Autor: ČTK - 
28. prosince 2020
07:32

Zemětřesení o síle kolem 5,1 stupně zasáhlo dnes ráno oblast města Sisaku ve střední části Chorvatska. Způsobilo materiální škody, žádní zranění lidé nejsou hlášeni. Informoval o tom na svém webu deník Večernji list. Zemětřesení s intenzitou 5,3 stupně letos v březnu způsobilo velké škody v metropoli Záhřebu, o život tehdy přišel jeden člověk.

V Sisaku a okolí vybíhali lidé v panice z domů. Záchvěvy však vyděsily také obyvatele v dalších městech, včetně Záhřebu. V oblasti Sisaku se podle médií ve zdech domů objevily pukliny, popadala omítka a někde spadly komíny. Některé poškozené byty podle odborníků už zřejmě nebude možné obývat. Úřadům ale zatím nebyl hlášen žádný zraněný člověk.

Zemětřesení podle evropského seizmologického centra EMSC dosáhlo intenzity 5,1 stupně. Jeho epicentrum se nacházelo 12 kilometrů jihozápadně od Sisaku a přes 50 kilometrů jihovýchodně od Záhřebu. Chorvatští seizmologové uvedli, že první a nejsilnější úder zaznamenali v 6:28. Po něm následovaly v 7:49 a 7:51 dva další záchvěvy o síle 4,7 a 4,1 stupně.

Zemětřesení o síle 5,1 stupně zasáhlo oblast města Sisaku ve středním Chorvatsku (28. 12. 2020). Zemětřesení o síle 5,1 stupně zasáhlo oblast města Sisaku ve středním Chorvatsku (28. 12. 2020). | Reuters

Silné zemětřesení, které 22. března zasáhlo hlavní město Záhřeb, způsobilo rozsáhlé materiální škody. Ministr výstavby a územního plánování Predrag Štromar jejich výši odhadl na 42 miliard kun (146 miliard Kč). O život přišla jedna dívka a více než dvě desítky lidí utrpěly zranění.

Lockdown pokračuje

V Chorvatsku je od 23. prosince do 8. ledna možné cestovat mezi jednotlivými župami (kraji) pouze se zvláštními propustkami.

K nadále platným opatřením patří například zavření restaurací, barů a kaváren, ale i sportovišť. Soukromé akce a obřady jsou omezené na maximální účast deseti lidí a scházet se mohou členové nejvýše dvou domácností.

V kinech, divadlech a při církevních akcích musí být na jednu osobu zachován prostor sedmi metrů čtverečních. Školáci mají zimní prázdniny, které potrvají až do 18. ledna.

Video  Chorvatsko po 1. vlně pandemie koronaviru: Pláže volné, polojasno a mizící obavy  - Jakub Veinlich, Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud