Středa 29. března 2023
Svátek slaví Taťána, zítra Arnošt
Oblačno, sněžení 4°C

Vzpoura v továrně na iPhony: Dělníci si stěžují na vykořisťování, rabovali i „externisté“

Autor: ČTK - 
14. prosince 2020
10:20

Indická policie zatkla 156 lidí, kteří se podíleli na ničení vybavení továrny na iPhony poblíž města Bengalúru na jihu Indie. Dělníci tvrdí, že již čtyři měsíce nedostali mzdy v plné výši a jsou vykořisťováni. Na sobotním rabování, při kterém zmizelo i mnoho nových telefonů a monitorů, se podle policie podíleli i lidé, kteří v továrně nepracují, píší The Times of India.

Továrna patřící tchajwanské společnosti Wistron InfoComm Manufacturing je součástí průmyslové a technologické zóny. V podniku pracuje přibližně 15 000 lidí, většina z nich přes agentury. Rabování se údajně účastnilo přibližně 5 000 lidí, ale 2 000 z nich měli do továrny přijít zvenčí cíleně jen kvůli protestu a rabování, píší The Times of India. O incidentu, při kterém nebyl nikdo zraněn, píše také AFP a BBC News, ale neuvádí konkrétní počty osob.

Představitel státu Karnátaka, kde se továrna nachází, násilí odsoudil a slíbil, že vláda situaci v továrně prozkoumá. „Ujistíme se, že práva zaměstnanců jsou respektována a dlužné částky jsou vyplaceny,“ uvedl podle AFP indický politik.

Majitel továrny, skupina Wistron, uvedl, že „incident způsobily neznámé osoby, které do továrny přišly zvenčí, pronikly dovnitř a způsobily škody, aniž bychom znali jejich úmysly,“ píše AFP. Záběry z místa ukazují rozbité skleněné přepážky, osvětlení, vzduchotechniku a jedno podpálené auto.

Dělníci v továrně si stěžují, že jsou nuceni k přesčasům. Odbory tvrdí, že jsou porušována základní práva. Provozovatel továrny uvedl, že respektuje místní pracovní zákony. Protesty dělníků v Indii, kteří mají nízké platy a omezené sociální výhody, jsou podle AFP poměrně častým jevem.

Společnost Apple, jejíž výrobky vznikají v této továrně, se k situaci nevyjádřila, píše BBC News.

Miroslav Komárek ( 14. prosince 2020 22:57 )

To je zbytecne. Nemuseli rabovat. At jdou k nam. Do Vodafone. Natoci s nimi vanocni reklamu

drazor ( 14. prosince 2020 11:03 )

No co, továrna skončí a přesune se jinam. Tihle neštvaní pracující teď budou čumět akorát doma.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa