Pondělí 18. leden 2021
Svátek slaví Vladislav, zítra Doubravka
Oblačno, sněžení -3°C

Milovníci letadel už mají Vánoce. British Airways rozprodávají nádobí, vozíky i ponožky

Autor: ČTK, mav - 
5. prosince 2020
11:30

Tisíce fanoušků letectví nebo zájemců o nevšední vánoční dárky přitáhl internetový výprodej vyřazeného vybavení z letadel britských aerolinek British Airways. Akci, během níž jsou k mání hrnečky, talířky, přikrývky, ručníky, nebo dokonce vozíky na rozvoz nápojů, ale provázejí problémy, a tak se podle rozhlasové a televizní stanice BBC objevují hlasy, že pověsti společnosti může krátkodobě spíše uškodit.

Během prvních 24 hodin internetové stránky s nabízenými věcmi, které dříve sloužily cestujícím v letadlech, měly 250 000 návštěv. Jako první se vyprodaly vozíčky pro rozvoz jídel, velká poptávka byla po vybavení letadel Boeing 747, která ve flotile British Airways právě dosloužila. Jejich odchod urychlil propad letectví za pandemie koronaviru, poslední jumbo jet v barvách BA tak letěl osmého října. Tento uzemněný kus bude sloužit konferencím, vzdělávání, jako muzeum a kino, uvedla BBC.

Rozprodává se krásný designový porcelán z první třídy i ošklivé, omlácené kovové schrány a vozíky. Nebo deky a ponožky, na první pohled obyčejné, leč přece vzácné. A podobně i jiné aerolinky začaly prodávat přebytečné jídlo, které se do nebes nedostane.

„Myslím, že zčásti jde o nostalgii, zčásti o excelentní nákup za dostupnou cenu, vzhledem k dodavatelům British Airways,“ komentoval pro BBC Rob Burgess z webu pro časté cestovatele headforpoints.com. Například sada dvanácti misek zn. William Edwards stojí 20 liber (590 Kč).

Problém s objednávkami

Zatímco mnoho lidí je s nákupem spokojených, na sociálních sítích a na internetových stránkách pro pravidelné zákazníky leteckých společností se množí zklamané komentáře. Stěžují si, že jim objednávky přicházejí neúplné nebo jsou věci rozbité. Stránka, na které se věci prodávají, prý má také často technické problémy.

„Stále jsem se nedočkal odpovědi na maily, telefony nikdo nezvedá. Přišly mi dvě věci, obě jiné, než jsem chtěl, a další tři chybí,“ popsal své problémy s nákupem vybavení z letadel British Airways jistý zákazník. Ozývají se také hlasy, že většinu předmětů mířících do „důchodu“ skoupí překupníci a pak je vydraží na aukčním portálu eBay. 

Spokojení kupující si pochvalují, že jde o kvalitní sběratelské kousky, které British Airways rozprodávají za lidové ceny. „Roli u mě hrála zvědavost a nostalgie. Milujeme létání, ale teď to kvůli pandemii nejde. Jde o připomínku našich cest,“ vysvětlil jeden šťastlivec, kterému se jako dárek pro partnera podařilo koupit několik hrnečků, talířů a přikrývku. Za celou objednávku i s poštovným zaplatil necelých 45 liber (1320 korun).

British Airways ujišťují, že dělají vše, co mohou, aby všichni zákazníci dostali objednané zboží rychle a pokud možno ještě před Vánocemi. Slibují také vrácení peněz za jakékoliv věci, které nejsou v takovém stavu, v jakém byly nabízeny na internetu.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud