Pondělí 25. leden 2021
Svátek slaví Miloš, zítra Zora
Oblačno, sněžení 1°C

„Atentát nás nezastaví!“ Írán pohřbívá jaderného fyzika. Pomstí jeho smrt?

Aktualizováno -
30. listopadu 2020
12:54
Autor: ČTK - 
30. listopadu 2020
10:25

Na íránském ministerstvu obrany se konal smuteční obřad za jaderného fyzika Mohsena Fachrízádeha. Přítomni byli zástupci ministerstva i revolučních gard. Íránské vedení páteční atentát na Fachrízádeha připsalo Izraeli, podle nějž fyzik vedl vojenský jaderný program.  Íránské sdělovací prostředky zveřejnily detaily o provedení atentátu.

Ministr obrany Amír Hátamí zdůraznil, že Írán bude ve Fachrízádehově práci pokračovat ještě „usilovněji a rychleji“. Fyzik vedl odbor ministerstva, který se zabývá výzkumem a inovacemi a kromě jiného řeší také „protiatomovou obranu“. Izrael a západní zpravodajci označovali Fachrízádeha za člověka, který odpovídal za íránský program vojenského využití jaderné technologie.

Rakev přinesli na nádvoří úřadu příslušníci čestné stráže. Smuteční hosté seděli v rozestupech a na tvářích měli roušky. Byl mezi nimi velitel revolučních gard Hosejn Salámí i velitel oddílů Kuds, které odpovídají za operace gard v zahraničí, Esmáíl Káaní. Přítomen byl i šéf civilního jaderného programu Alí Akbar Sálehí a ministr zpravodajských služeb Mahmúd Alaví.

Ministr obrany Hátamí políbil rakev s mrtvým a ve smuteční řeči prohlásil, že vražda Íránce ještě „více sjednotí a že budou ještě odhodlanější“. Kritizoval státy, které věc neodsoudily. „Jednou vás to dostihne,“ prohlásil.

Íránští představitelé hovořili v minulých dnech o odvetě. Parlament projednává návrh zákona, který by umožnil vypovědět spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii. Ta nyní monitoruje íránské jaderné provozy.

Rakev s tělem fyzika byla v sobotu převážena k obřadům do posvátných měst Mašhad a Kom, večer pak se konal náboženský obřad u Chomejního mauzolea v Teheránu.

Jaká bude odpověď Íránu na Fachrízádehovo zavraždění, zatím není jasné. Většina agentur upozorňuje, že Teherán nebude chtít před nástupem nového prezidenta USA Joea Bidena ohrozit naději na uvolnění napětí, které vyvolala politika nynější americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.

Zpravodajský portál Entecháb v pondělí zveřejnil video, na němž íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf k budoucím vztahům s USA řekl: „Nechceme uzavřít přátelství, chceme pouze snížit zbytečné napětí a nepřátelství.“

Video Zeman: Trump to zpackal. Výjimečně souhlasím se Schwarzenbergem. - redakce Blesk

Tajemník íránské bezpečnostní rady Alí Šamchání dnes řekl, že Izrael při útoku použil "elektronické zařízení" ovládané na dálku. V pátek ale Íránci tvrdili, že na místě útoku nejprve explodovaly výbušniny a pak střelci zahájili na vědce palbu.

Íránská televize PressTV dnes oznámila, že se na místě našly zbraně s "logem a označením izraelské vojenské produkce". Arabsky vysílající státní televize Al-Alam tvrdí, že použity byly zbraně ovládané na dálku ze satelitu. Polooficiální agentura Fars už v neděli tvrdila, že žádní útočníci na místě nebyli a Fachrízádeh byl zabit kulometem ovládaným na dálku.

Zpravodajská převaha

"Bohužel to byla velmi složitá operace provedená s pomocí elektronického zařízení. Na místě žádný útočník nebyl," potvrdil dnes Šamchání. Ze spoluúčasti obvinil íránskou exilovou skupinu Lidoví modžáhedové (MEK), kterou Írán řadí k teroristickým organizacím. Lidoví modžáhedové se na tom "určitě podíleli, ale zločinným prvkem v tom všem je sionistický režim a izraelská tajná služba Mossad", řekl Šamchání.

Izraelský ministr pro tajné služby Eli Cohen v izraelském rozhlasu řekl, že neví, kdo je za vraždu Íránce odpovědný. Na otázku o možné odvetě odpověděl: "Máme v oblasti zpravodajskou převahu, takže jsem připraveni, násobíme ostražitost tam, kde je to potřebné."

Alucard ( 1. prosince 2020 11:14 )

Mrtvej muslimáček, dobrej muslimáček 👍

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud