Středa 25. listopad 2020
Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Oblačno 3°C

Trump dál odmítá porážku. „Volby jsem vyhrál. Podvody s hlasy po celé zemi,“ hřímá na sítích

Autor: ČTK - 
18. listopadu 2020
22:20

Před novináři v posledních dnech americký prezident Donald Trump prakticky nevystupuje, jeho oficiální účty na sociálních sítích však zůstávají aktivní a nadále propagují dezinformace o průběhu prezidentských voleb. Vlna pokračovala i dnes dopoledne washingtonského času, kdy Trump na twitteru opět vyhlásil, že je vítězem voleb, mimo jiné prezentoval nepodložená obvinění ohledně přepočtu hlasů ve státě Georgia. Sociální sítě Twitter i Facebook ke všem jeho dnešním příspěvkům připojily popisky s kontextem.

Porážku současného prezidenta v letošních volbách oznámily přední zpravodajské organizace už před deseti dny a na konci minulého týdne se objevovaly náznaky, že Trump začíná zmírňovat rétoriku a dokonce připouští vítězství svého rivala Joea Bidena. Dnešní sada příspěvků ovšem míří proti jakýmkoli úvahám v tomto směru.

„Volby jsem vyhrál. Podvody s hlasy po celé zemi!“ vzkazuje Trump v jednom z nových prohlášení, které bylo kompletně napsáno velkými písmeny. Jeho slova nejsou jen v rozporu s propočty respektovaných médií, ale také s hodnocením státních i federálních volebních činitelů, kteří nehlásí žádné důkazy či podezření týkající se rozsáhlých podvodů.

Trump přesto v prohlášeních na sociálních sítích dál hovoří o „zmanipulovaných volbách“. I dnes opakoval, že zástupcům Republikánské strany byl odepřen přístup do místností, kde se sčítaly hlasy, ačkoli žádné takové obvinění neobstálo u soudu a média i úřady tvrzení týkající se konkrétních měst mnohokrát vyvrátily.

Prezident také napadl proces přepočítávání hlasů v Georgii, přestože na něj dohlíží republikánská státní administrativa. Ta zatím nenahlásila žádné nekalosti související s volbami a jejich průběh dokonce označila za úspěch, tudíž nebylo jasné, čeho se Trumpův dnešní výrok o „tisících podvodných hlasů“ týkal.

Twitter pětici nových příspěvků, včetně toho o Georgii, opatřil upozorněním, že „toto tvrzení o volebních podvodech je sporné“, u toho o údajném Trumpově vítězství poznamenal, že více zdrojů přineslo jiný výsledek. I Facebook na Trumpově oficiálním profilu opakovaně připomíná, že za vítěze voleb byl vyhlášen demokrat Biden.

I přes tato opatření mají zřejmě nepravdivá vyjádření značný dosah. Například tweet, ve kterém se Trump znovu prohlásil za vítěze, už nasbíral přes 40 tisíc sdílení a 150 tisíc „lajků“, tedy interakcí uživatelů sítě. Průzkumy z posledních dní ukazují, že velká část republikánských voličů prezidentovu porážku rovněž odmítá, podle čerstvé sondáže, vypracované pro agenturu Reuters, je to zhruba polovina z nich.

Analytici spolupracující s americkými a světovými médii po sečtení drtivé většiny hlasů dospěli k závěru, že Trump si v letošních volbách zajistil 232 hlasů v prezidentském sboru volitelů, zatímco Biden 306.

gejzovic ( 19. listopadu 2020 11:10 )

Oni dobře vědí jak manylipovat s volbamy v jiných státech,to je ta jejich demo­kraci­e,po­kritec­ka u nas některych obdivovana

jussuf ( 19. listopadu 2020 05:11 )

pred spaním si si šľahol marišku ?

slafa ( 18. listopadu 2020 23:54 )

Ne tak rychle,podvody velkeho kalibru ale at je to jak je to Donald zna constitution USA jak neprijme ani nejvyssi soud rozhoduje kongres,kazdy stat ma jednu volbu z nich je pres 30 republikancu coz znamena je prezidentem dalsi 4 roky.

frantacizek ( 18. listopadu 2020 23:00 )

to moc nevypadá, že by vonné svíčky zabíraly..jsem zvědavý, co s ním budou dělat..Jedině ducka unést, jak se dělá u nevěst po svatbě a udělat mu nějaký harem z missek někde v Maroku, šíšu, ty holky než se přebere administrativa s ním to bude jako s malým Jardou, kterému vzali hračku

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud