Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Válka o Náhorní Karabach je u konce, oznámil premiér. Dohodu podepsal i Putin

Autor: ČTK - 
9. listopadu 2020
23:33

Arménský premiér Nikol Pašinjan dnes oznámil, že s prezidenty Ruska a Ázerbájdžánu Vladimirem Putinem a Ilhamem Alijevem podepsal dohodu o ukončení války o Náhorní Karabach. Informovaly o tom agentury Reuters a Interfax. Současné boje o Náhorní Karabach vypukly 27. září a byly nejhorší od 90. let 20. století.

„Drazí občané, bratři a sestry, přijal jsem pro sebe i pro nás všechny mimořádně obtížné rozhodnutí,“ uvedl Pašinjan na facebooku. Dohoda o „ukončení karabšské války“, kterou podepsal s Putinem a Alijevem, podle něj začala platit od úterní 1:00 místního času (pondělí 22:00 SEČ). Podrobnosti dohody zatím známy nejsou, Pašinjan je chce oznámit v „nadcházejících dnech“.

Podmínky stanové v mírové dohodě arménský premiér označil za „bolestivé“. „Přijal jsem toto rozhodnutí na základě hluboké analýzy bojové situace,“ uvedl podle agentury Interfax. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že za současného stavu byl podpis dohody nejlepším řešením.

Toto není vítězství. Ale není prohry, pokud sám sebe nepovažuješ za poraženého. A my se nikdy za poraženého považovat nebudeme,“ uvedl rovněž arménský premiér. Podle něj je tento okamžik začátkem „éry národní jednoty a obrody“.

Pašinjan dohodu s Ruskem a Ázerbájdžánem podepsal poté, co dnes karabšské úřady připustily, že nemají pod kontrolou druhé největší město Šuša, a uvedly, že ázerbájdžánské jednotky postupují na regionální metropoli Stěpanakert.

Současné boje o Náhorní Karabach vypukly 27. září a o život kvůli nim přišlo zřejmě několik tisíc lidí. Spor o enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem trvá desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30.000 mrtvých a statisíce uprchlíků. Dosud se Karabach a přilehlé území nacházely pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.

MirdaKradousek ( 10. listopadu 2020 08:23 )

Chudáci Arméni,teď se budou muset odstěhovat a muslimové jim to vše seberou!!

Zobrazit celou diskusi