Sobota 31. říjen 2020
Svátek slaví Štěpánka, zítra Felix
Oblačno, déšť 13°C

Dojemné setkání: Král poprvé viděl nevlastní sestru (52). Známá sochařka se o titul musela soudit

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
16. října 2020
11:52

Belgický král Philippe se minulý týden poprvé po letech soudních tahanic sešel s nevlastní sestrou. Sochařka Delphine Boëlová od roku 2013 usilovala, aby ji bývalý král Albert II. uznal za svou biologickou dceru. Na počátku října soud její žalobě o určení otcovství vyhověl a přiřkl jí titul belgické princezny. S odvoláním na královský palác o setkání dnes informovala agentura AFP.

Král Philippe a princezna Delphine se setkali již minulý pátek v královském paláci v bruselské čtvrti Laeken. „Bylo to vřelé a výjimečné setkání. Měli jsme příležitost se během dlouhého a plodného rozhovoru poznat,“ uvedli Philippe a Delphine ve společném prohlášení. Tři hodiny podle něj mluvili o svých životech i společných zájmech. K nim patří mimo jiné výtvarné umění. Vzájemný vztah chtějí nevlastní sourozenci nadále „v rodinném kruhu rozvíjet“.

Bývalý král musel na test otcovství

Dvaapadesátiletá Boëlová, která nyní na základě rozhodnutí soudu nese po otci příjmení de Saxe-Cobourg-Gotha a titul princezna, se před sedmi lety obrátila na soud s tvrzením, že je dcerou bývalého krále Alberta II. Uváděla, že její matka, baronka Sybille de Selys Longchampsová, měla s králem v 60. a 70. letech minulého století poměr, a ona se z něj narodila. Albert byl přitom od konce 50. let ženatý a jeho manželka Paola mu v letech 1960, 1962 a 1963 porodila tři děti. Jedním z nich je současný monarcha Philippe.

Nyní 86letý Albert II. se stal králem v roce 1993 po smrti svého staršího bratra Baudouina I. V roce 2013 abdikoval ve prospěch nejstaršího syna Philippa. Albert dlouhodobě odmítal, že by Boëlová byla jeho nemanželskou dcerou. Loni v květnu se ale na základě rozhodnutí soudu podrobil testu otcovství. Jinak mu hrozila pokuta 134 tisíc korun denně do doby, než vzorek DNA poskytne. Letos v lednu pak bývalý král pod tlakem důkazů uznal, že je biologickým otcem Boëlové.

Princezna Delphine: Nešlo o peníze

Na počátku října belgický soud rozhodl, že Boëlová je dcerou bývalého krále a může užívat titul princezna. Vzhledem k nemanželskému původu nemá ale nárok na nástupnictví na belgický trůn. Sama Boëlová uvedla, že jí nejde o peníze, ale o podstatu, dodala, že její otčím Jacques Boël je mnohem bohatší než královská rodina.

Zdůraznila také, že nebude používat titul „Její královská výsost“ stojící před jménem. „Šlo mi jen o to, abych byla na stejné úrovni jako moji sourozenci. Mám právo na to, existovat,“ vysvětlila Boëlová během rozhovoru pro belgický rozhlas, odhalila také, že s otcem mluvila naposledy v roce 2001.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud