Sobota 31. říjen 2020
Svátek slaví Štěpánka, zítra Felix
Oblačno, déšť 13°C

Trump překroutil má slova, zlobí se slavný epidemiolog. Prezidenta síť opět cenzurovala

Autor: Martin Valeš - 
13. října 2020
22:00

Přední americký epidemiolog Anthony Fauci je pro mnohé za mocné pandemie hlasem rozumu, zvláště když z Bílého domu přicházejí nepříliš důvěryhodná tvrzení. Proto je jeho pochvala pro prezidenta vítaným přilepšením do kampaně, jeho štáb Fauciho vyjádření zařadil do předvolebního spotu. Je tu ale jeden problém: Fauci jím nechválil Trumpa.

„Dávám tomu skoro veškerý svůj čas. Každý den jsem v Bílém domě s koronavirovým krizovým štábem. Nedovedu si představit, že by za těchto okolností někdo mohl dělat víc,“ hovoří Fauci ve spotu.

„Má vyjádření, využitá bez mého svolení v republikánském spotu, byla vytržena z kontextu,“ ozval se teď uznávaný epidemiolog s tím, že hovořil celkově o americkém zdravotnictví. „Za pět dekád ve veřejných funkcích jsem nikdy veřejně nepodpořil žádného politického kandidáta,“ cituje ho server Hollywood Reporter.

„Jsou to skutečně vlastní slova Dr. Fauciho. Jde nám to ‚fenomenálně‘, podle některých guvernérů,“ hájí kampaň sám Trump na twitteru a pomíjí Fauciho ohrazení, že v několik měsíců starém rozhovoru, z nějž záběry pochází, vůbec nehovoří o Trumpovi či Bílém domě.

Prezidenta zase cenzurovali

Podobně se vůči Trumpovým předvolebním tvrzením o koronaviru ohrazuje sociální síť twitter, což je jinak Trumpovo oblíbené médium. Teď cenzuruje nedělní příspěvek vyléčeného, když se opět po izolaci zúčastnil veřejné akce.

„Totální a úplná propustka od doktorů Bílého domu. Znamená to, že to nemůžu dostat (imunní) a předat. Moc fajn vědět!!!“ tweetoval Trump. Sociální síť však jeho zprávu schovala: „Tento tweet porušuje pravidla twitteru o šíření zavádějících a potenciálních škodlivých informací týkajících se covid-19. Twitter nicméně vyhodnotil, že může být ve veřejném zájmu, aby tweet zůstal přístupný.“ Po stisknutí dalšího tlačítka si tak nakonec každý může prezidentův text přečíst.

 „Když vyhodnocujeme, zda z naší platformy odstranit nejškodlivější dezinformace, zvažujeme tři kritéria: Jedná se o faktické tvrzení? Je to tvrzení prokazatelně lživé nebo zavádějící? Vedla by důvěra v tuto informaci k újmě?“ stojí v pravidlech sociální sítě, která má oproti facebooku větší tendenci ke kontrole a cenzuře závadného obsahu – a zpřísňuje právě kvůli pandemii a také nadcházejícím volbám v USA.

Twitter už nevysvětlil, co a proč je z Trumpova tweetu zavádějící nebo lživé. V sobotu Bílý dům zveřejnil report Trumpova lékaře z námořnictva o tom, že „podle aktuálně uznávaných standardů“ není prezident považován za infekční riziko. Do vojenské nemocnice Trump nastoupil v pátek 2. října, v pondělí jej propustili. Teplotu měl naposledy 3. nebo 4. října, příznaky ještě další tři dny. Bílý dům už nezveřejnil, zda, kdy, či s jakým výsledkem byl testován.

Zrádné steroidy

Specialista na infekce z Yaleovy univerzity Albert Ko uznává, že pro lehčí případy se dává desetidenní izolace – jenže Trumpa léčili steroidy pro těžké případy, jakým se doporučuje dvakrát tak dlouhá, řekl Hollywood Reporteru. Dr. Marc Lipsitch z Harvardu dodává, že ony steroidy dokonce můžou prodloužit pacientovu infekčnost.

Trump se nicméně naplno vrací do předvolební kampaně: v neděli se ukázal na trávníku Bílého domu, na pondělí byl naplánován mítink na Floridě a skoro každý další den bude cestovat za dalšími voliči.

Zdaleka to nebyl první Trumpův cenzurovaný tweet a s velkou pravděpodobností další přibudou. Twitter teď totiž ještě zpřísnil kontrolu politických příspěvků: „Dodáváme další varování a omezení pro tweety se zavádějícími informacemi od předních amerických politiků (včetně účtů kandidátů a kampaní), amerických účtů s více než 100 tisíci sledujících či příspěvky s hojnými reakcemi,“ vysvětluje sociální síť. Uživatelé dostanou napřed varování, než je budou moci zobrazit, a nepůjde tu diskutovat ani podezřelé tweety bezmyšlenkovitě lajkovat a retweetovat – jen citovat. „Budeme lidi vybízet, aby k obsahu dodali vlastní komentář, myšlenky a perspektivy,“ argumentuje Kayvon Beykopur z vedení Twitteru.

Algoritmus, který uživatelům vybírá, co uvidí na své domovské stránce, takto pochybné příspěvky nebude doporučovat. Týká se to voleb prezidentských a do Kongresu (na spoustě míst se zároveň volí i na nižší úrovně státní správy, o těch pravidla nehovoří). „Tweety podněcující vměšování do volebního procesu, například násilnými akcemi, budou odstraněny. Lidé, včetně kandidátů, nebudou moci vyhlašovat vítězství, dokud ho neoznámí příslušná autorita.“

Poslední pravidlo vypadá jako reakce na obavy, že se Republikán Donald Trump prohlásí vítězem už po sečtení hlasů z volebních místností, kde zpravidla bývá hotovo do několika hodin. Jenže daleko déle se budou sčítat hlasy zaslané poštou, kterých bude zejména kvůli koronaviru letos velmi významné procento – a daleko spíš takto budou hlasovat voliči Demokratů. Trump dopředu tvrdí, že budou korespondenční volební lístky zmanipulované.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud