Středa 6. prosince 2023
Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín
Zataženo, sněžení -2°C

Nobelovku za literaturu dostala básnířka. Díla Američanky Glückové vyšla i v Česku

Autor: ČTK - 
8. října 2020
13:39

Letošní Nobelovu cenu za literaturu získala americká básnířka Louise Glücková. Ve Stockholmu to dnes oznámila Švédská akademie. V češtině například vyšly její sbírky Divoký kosatec a Noc věrnosti a ctnosti. Švédská akademie Američanku ocenila za její „nezaměnitelný poetický hlas, který svou prostou krásou mění existenci jedince v existenci univerzální“. 

Za sbírku veršů Divoký kosatec Glücková v USA obdržela již v roce 1993 Pulitzerovu cenu. Dějištěm je autorčina vlastní zahrada, v níž se prolínají a doplňují tři hlasy: hlas lidské postavy, hlas rostlin a hlas Boha. Kniha nazvaná Noc věrnosti a ctnosti pak odráží především stárnutí.

Skandál ohledně Nobelovy ceny za literaturu

Nobelova cena za literaturu má obvykle každý rok jen jednoho laureáta. Výjimkou byl loňský ročník, kdy Švédská akademie vyhlásila současně držitele za roky 2018 a 2019. Cena totiž nebyla v roce 2018 udělena kvůli sexuálnímu skandálu, který otřásl Švédskou akademií.

Kvůli koronaviru se letos předání Nobelových cen uskuteční bez osobní účasti laureátů. Ceremoniál se každoročně koná 10. prosince, v den výročí úmrtí zakladatele ceny a vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. S oceněním se letos pojí odměna 25,9 milionu korun, což je zhruba o 2,5 milionu korun více než loni. 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud