Středa 21. říjen 2020
Svátek slaví Brigita, zítra Sabina
Oblačno 15°C

Texas bičuje bouře Beta, doprovází ji vichr a varování před vysokými vlnami

Autor: ČTK - 
22. září 2020
11:45

Do amerického Texasu dorazila tropická bouře Beta. Očekává se, že přinese hlavně vydatný déšť. Beta udeřila severně od pobřežního Port O'Connoru a doprovází ji vítr o rychlosti 72 kilometrů za hodinu. Informuje o tom agentura AP.

Beta je letos devátou pojmenovanou bouří, která zasáhla americkou pevninu, čímž letošní rok vyrovnal rekord z roku 1916, sdělil odborník na hurikány Phil Klotzbach z Coloradské státní univerzity. V pátek meteorologům došla při bouři Wilfred latinská abeceda pro pojmenování letošních cyklon a museli sáhnout k řecké. Bouře Alfa se nad Atlantikem vytvořila na konci minulého týdne.

V případě Bety se očekává silný déšť, ale jak vydatný bude, zatím jasné není. „Je to nejméně jistá část předpovědi,“ řekl k tomu meteorolog Dan Reilly z Národní meteorologické služby. Původně se předpovídalo, že naprší až 50 centimetrů vody, nyní byla předpověď zmírněna na 38 centimetrů. V Houstonu a na pobřeží Texasu prší od pondělka. Začalo dřív, ještě než Beta dorazila na pevninu. Guvernér Greg Abbott v pondělí vyhlásil stav přírodní katastrofy pro 29 texaských oblastí.

Úřady ale ujistily obyvatele, že Beta nepřinese nic podobného jako hurikán Harvey nebo tropická bouře Imelda. V Houstonu při hurikánu Harvey v roce 2017 napršelo přes 120 centimetrů vody a celý Texas musel řešit miliardové škody. Imelda, která Texas zasáhla loni, patřila k bouřím s největším množstvím srážek.

V oblasti pobřežního Port Aransasu se nyní mají lidé připravit na vlny vysoké 1,2 metru. V Galvestonu už nyní stoupá voda, některé ulice jsou zaplavené a silné mořské vlny strhly část mola.

Beta se má v dalších dnech přesouvat na sever podél texaského pobřeží a k Houstonu může dorazit už jenom jako tlaková níže ve středu. Bude postupovat do Louisiany a v Arkansasu nebo Mississippi může způsobit záplavy.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud