Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

Palivo z rozlomené lodi ničí exotický ráj: U břehů Mauricia uhynulo už 17 delfínů

Autor: ČTK - 
27. srpna 2020
08:20

Nejméně 17 mrtvých delfínů se našlo na mauricijském pobřeží, u něhož před měsícem havarovala loď vlastněná japonskou společností, píše dnes BBC. Smrt delfínů podle environmentalistů zavinilo palivo uniklé z plavidla nebo rozhodnutí úřadů nechat klesnout příď rozlomené lodi k mořskému dnu. Kromě oblíbených savců bylo u pobřeží nalezeno také mnoho mrtvých ryb a krabů.

Loď MV Wakashio narazila do korálového útesu nedaleko pobřeží Mauricia 25. července. Ropa se z havarovaného plavidla začala šířit do okolních vod 6. srpna, kvůli čemuž mauricijská vláda následující den vyhlásila stav ekologické nouze. V polovině srpna se pak loď rozlomila vedví. Rozlehlou oblast, kterou obývají ohrožené druhy korálů, ryb a dalších živočichů a rostlin, znečistilo asi 1000 tun paliva. Přibližně tři tisíce tun pohonné hmoty, které v nádržích na palubě zbyly, se s pomocí odborníků podařilo odčerpat.

Podle BBC je velmi vzácné, aby se objevilo tolik mrtvých delfínů najednou. Mauricijské úřady uvedly, že na pobřeží kromě 17 mrtvých delfínů byli nalezeni další, kteří byli zesláblí nebo umírající.

Potopení lodi narušilo přirozené prostředí

„Vidět tolik mrtvých delfínů je horší než noční můra. Mnoho nevládních organizací, rybářů a odborníků říkalo, aby se loď nenechávala potopit v těch místech, kde se to udělalo, protože tam žijí delfíni. Je to další špatné rozhodnutí úřadů,“ řekl BBC místní muž.

Podle oceánografa, kterého BBC oslovilo, páchli objevení delfíni po topném oleji. Sunil Dowarkasing z organizace Greenpeace, který se na místě účastnil operací pro zamezení šíření uniklé ropy, se domnívá, že smrt delfínů mohlo zavinit i potopení lodní přídě: „Potopení lodi zřejmě narušilo přirozené prostředí mořských savců. Tohle je teprve začátek, další následky ještě přijdou.“ Agentuře AP Dowarkasing sdělil, že smrt delfínů mohly zavinit také toxické materiály na potopené lodi.

Organizace Greenpeace podle BBC varovala, že smrt nespočtu živočichů ve znečištěném moři může mít neblahé následky také pro ekonomiku Mauricia, bezpečnost potravin a zdraví obyvatel.

jedova11 ( 27. srpna 2020 08:35 )

Jenom člověk umí všechno zničit 😡😡

Zobrazit celou diskusi