Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Polojasno 20°C

Ministři v kontroverzní svatyni, císařský pár na ceremonii. Japonci si připomněli kapitulaci

Autor: ČTK - 
15. srpna 2020
22:22

Čtyři členové kabinetu Šinzóa Abeho navštívili dnes, kdy si Japonsko připomíná 75. výročí kapitulace ve druhé světové válce, kontroverzní tokijskou svatyni Jasukuni, kde je mezi 2,5 miliony padlých vojáků uloženo také 14 odsouzených válečných zločinců. Sousední země považují svatyni za symbol někdejšího japonského militarismu. Podle serveru BBC se v posledních letech stalo poprvé, že by se na místo vydali tak vysoce postavení političtí představitelé, a tato událost by mohla rozhořčit Čínu a Jižní Koreu. Sám premiér svatyni nenavštívil, poslal pouze obětní dar, napsala agentura Kjódó.

Mezi vládními představiteli, kteří se dnes poprvé od roku 2016 vydali v den výročí kapitulace do svatyně v centru Tokia, byli ministr životního prostředí Šindžiró Koizumi a ministr školství Kóiči Hagiuda.

Abeho návštěva v Jasukuni v prosinci 2013 - první návštěva japonského premiéra ve svatyni od roku 2006 - vyvolala ostrou kritiku ze zahraničí a zasáhla již tak napjaté vtahy s Čínou a Jižní Koreou. Abe od té doby chrám osobně nenavštívil, ale 15. srpna mu pravidelně posílá oběti.

Císař Naruhito dnes na samostatném sekulárním obřadu podle agentury Reuters vyjádřil „hlubokou lítost“ kvůli japonské válečné minulosti a přál si světový mír.

Video Japanolog Heřman: Císař není politik, ani hlava státu, ale působí politicky - Bohuslav Štěpánek, Lukáš Červený

„Upřímně doufám, že se hrůzy války nebudou nikdy opakovat,“ sdělil 60letý Naruhito v Tokiu při obřadu připomínajícím padlé. Prezident Jižní Koreje Mun Če-in u příležitosti výročí osvobození od japonské nadvlády řekl, že jeho vláda je vždy připravena navázat s Japonskem dialog pro překonání historických rozepří.

Skupina konzervativních zákonodárců, kteří obvykle svatyni Jasukuni ve významných dnech navštěvují, oznámila, že letos společně na výročí kapitulace do svatyně nedorazí kvůli pandemii nemoci covid-19.

Šintoistickou svatyni založil císař Meidži v roce 1869, aby vzdal úctu mrtvým vojákům i civilistům padlým v nejrůznějších válkách. V roce 1978 zde však byl k padlým ve válkách přidán i popel 14 odsouzených válečných zločinců. Je mezi nimi generál Hideki Tódžó, který byl jedním z hlavních strůjců japonské válečné strategie.

Video Takhle vypadal výbuch nad Hirošimou: Lidé se „vypařili“, zbyla jen stavba od Čecha - Blesk - Jaroslav Šimáček, hudebnibanka.cz

Oficiální připomínky padlých se kromě císaře zúčastnil také premiér Abe. Kvůli pandemii byl rozsah ceremonie omezen na asi 530 hostů, mezi nimiž byli také příbuzní zemřelých ve válce. Loni bylo na obřadu téměř 6000 lidí.

Všichni, včetně císaře a císařovny Masako, museli mít roušky a hudební vystoupení nahradil zpěv národní hymny. Dnešní veřejné vystoupení Naruhita bylo prvním od únorové tiskové konference uspořádané k jeho narozeninám, protože císař i císařovna kvůli koronaviru zůstávají doma, napsala agentura Reuters.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud