Pátek 18. září 2020
Svátek slaví Kryštof, zítra Zita
Jasno 18°C

Explozi v Bejrútu předcházely menší výbuchy, tvrdí expert. Do vyšetřování se zapojí i FBI

Autor: ČTK - 
13. srpna 2020
20:55

Mohutné explozi v bejrútském přístavu předcházela série menších výbuchů. Poslední z nich, který patrně odpálil sklad s dusičnanem amonným, byl přitom způsoben vznícením zábavní pyrotechniky. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedl izraelský seismolog a expert přes výbušniny Boaz Hajun.

Masivní explozi předcházelo šest výbuchů v intervalech 11 sekund, uvedl bývalý inženýr izraelské armády Hajun, který nyní pracuje v organizaci Tamar Group a dohlíží na dodržování bezpečnostních standardů u výbušnin v Izraeli. Šest menších výbuchů podle něj zaznamenaly seismologické senzory umístěné asi 70 kilometrů od libanonského pobřeží v rámci mezinárodního geologického projektu IRIS.

„Nemohu kategoricky říct, co to způsobilo, ale mohu konstatovat, že tyto výbuchy vycházely ze stejného místa,“ řekl Hajun Reuters.

Prezident chce důkladné vyšetřování

Libanonské úřady ničivý výbuch z 4. srpna připisují vznícení mnoha tun dusičnanu amonného, který byl v přístavu nebezpečně uskladněn několik let. Tragédie si vyžádala nejméně 172 mrtvých, tisíce zranila a značnou část města zdevastovala.

Prezident Michel Aún uvedl, že vyšetřovatelé budou zkoumat, zda příčinou výbuchu byla nehoda, nedbalost nebo „vnější zásah“, jako například bombový útok.

Expert: Požár způsobily ohňostroje

Prvních pět výbuchů podle Hajuna způsobilo otřesy, které by se daly očekávat po odpálení několika tun výbušnin. Expert dále uvedl, že svědci tyto výbuchy nemuseli nutně zaregistrovat, jelikož se mohly stát v podzemí. Podzemním výbuchům podle Hajuna také nasvědčuje 43 metrů hluboký kráter v přístavu. Takto hluboký kráter by totiž podle něj nemohlo způsobit množství dusičnanu amonného, které uvádějí libanonské úřady. „Byl by mělčí, maximální 25 až 30 metrů,“ poznamenal.

Video Záznam děsivého výbuchu v Bejrútu - cnc

Šestá exploze byla podle experta větší než předchozích pět a odpovídala požáru, který byl spatřen v blízkosti skladu s dusičnanem amonným. Televizní záběry Hajuna přesvědčily, že tento požár byl „jednoznačně“ způsoben vznícením ohňostrojů, což pak mohlo stačit k odpálení dusičnanu amonného.

Zapojí se i americká FBI

Libanonský bezpečnostní zdroj Reuters sdělil, že komentář k možné příčině výbuchu neposkytne, dokud nebude oficiální vyšetřování uzavřeno.

Podle Reuters Hajun odmítl o příčině výbuchu, například zda mohlo jít o útok, dál spekulovat, což zdůvodnil tím, že nemá k místu tragédie přístup. Izrael a Libanon jsou stále oficiálně ve válečném stavu.

Do společného libanonského a mezinárodního vyšetřování příčin výbuchu se zapojí také americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Podle agentury Reuters to dnes oznámil náměstek ministra zahraničí David Hale.

Libanonský parlament ve čtvrtek na svém prvním zasedání od katastrofické exploze schválil stav nouze, o kterém již před svojí rezignací rozhodla vláda. Tento stav dává široké pravomoci armádě, která na jeho základě může vyhlašovat zákaz vycházení, bránit veřejným shromážděním nebo provádět cenzuru médií, připomněla AP.

Video Čech o situaci v Bejrútu: Nevyvážený zdravotnický systém a lůžka plná covidových pacientů - Pavlína Horáková, Aleš Brunclík

Mar.tin ( 13. srpna 2020 21:42 )

Ano, to vybuchovala ta pyrotechnika, což je i na několika záběrech vidět. FBI nevolejte, stačí se mě zeptat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud