
Americký ministr „předběhl“ Vystrčila. A cestou na Tchaj-wan si proti sobě poštval Čínu

Americký ministr zdravotnictví Alex Azar v neděli přicestoval na návštěvu Tchaj-wanu. Vydal se tam jako nejvýše postavený americký představitel po 40 letech. Čína, která považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií, Azarovu návštěvu předem odsoudila a pohrozila USA protiopatřeními. Na přelomu srpna a září na Tchaj-wan zamíří i předseda českého Senátu Miloš Vystrčil (ODS), jeho cestu kritizuje Čína i Hrad a další představitelé české vlády. Vystrčila na jeho cestě doprovodí Věra Kuberová, vdova po bývalém předsedovi Senátu Jaroslavovi Kuberovi (†72, ODS).
Azar se setká s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, ministrem zdravotnictví a experty na boj proti nemoci covid-19. V pondělí se chystá podepsat s tchajwanskou vládou memorandum o zdravotnické spolupráci a navštívit tchajwanské Centrum pro kontrolu nemocí.
Návštěva amerického ministra se odehraje za přísných zdravotních opatření, všichni členové Azarovy delegace musejí mít negativní test na přítomnost koronaviru a budou muset celou dobu nosit roušky.
Čína dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Tchaj-wan funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.
Washington udržuje oficiální diplomatické vztahy s Pekingem, zatímco oficiální vztahy s Tchaj-pejí přerušil v roce 1979. S Tchaj-wanem mají ale Spojené státy čilé neoficiální styky a nadále mu dodávají zbraně. Tvrdí, že tak činí proto, aby mu pomohly udržet obranyschopnost.
Zatímco ministr zdravotnictví Alex Azar dorazil na Tchaj-wan, šéf americké diplomacie Mike Pompeo přiletí v úterý do Česka, čeká ho tu setkání s prezidentem Milošem Zemanem, premiérem Andrejem Babišem (ANO), ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD), ale i veřejný projev v horní komoře vedené už zmíněným Vystrčilem.