Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Americký ministr „předběhl“ Vystrčila. A cestou na Tchaj-wan si proti sobě poštval Čínu

Autor: ČTK - 
9. srpna 2020
18:10

Americký ministr zdravotnictví Alex Azar v neděli přicestoval na návštěvu Tchaj-wanu. Vydal se tam jako nejvýše postavený americký představitel po 40 letech. Čína, která považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií, Azarovu návštěvu předem odsoudila a pohrozila USA protiopatřeními. Na přelomu srpna a září na Tchaj-wan zamíří i předseda českého Senátu Miloš Vystrčil (ODS), jeho cestu kritizuje Čína i Hrad a další představitelé české vlády. Vystrčila na jeho cestě doprovodí Věra Kuberová, vdova po bývalém předsedovi Senátu Jaroslavovi Kuberovi (†72, ODS).

Azar se setká s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, ministrem zdravotnictví a experty na boj proti nemoci covid-19. V pondělí se chystá podepsat s tchajwanskou vládou memorandum o zdravotnické spolupráci a navštívit tchajwanské Centrum pro kontrolu nemocí.

Americký ministr zdravotnictví Alex Azar na návštěvě Tchaj-wanu Americký ministr zdravotnictví Alex Azar na návštěvě Tchaj-wanu | Reuters

Návštěva amerického ministra se odehraje za přísných zdravotních opatření, všichni členové Azarovy delegace musejí mít negativní test na přítomnost koronaviru a budou muset celou dobu nosit roušky.

Čína dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Tchaj-wan funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Washington udržuje oficiální diplomatické vztahy s Pekingem, zatímco oficiální vztahy s Tchaj-pejí přerušil v roce 1979. S Tchaj-wanem mají ale Spojené státy čilé neoficiální styky a nadále mu dodávají zbraně. Tvrdí, že tak činí proto, aby mu pomohly udržet obranyschopnost.

Zatímco ministr zdravotnictví Alex Azar dorazil na Tchaj-wan, šéf americké diplomacie Mike Pompeo přiletí v úterý do Česka, čeká ho tu setkání s prezidentem Milošem Zemanem, premiérem Andrejem Babišem (ANO), ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD), ale i veřejný projev v horní komoře vedené už zmíněným Vystrčilem.

Video  „Čína nechápe demokratické principy. Schovává se za domácí aktéry,“ říká analytička.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

AVATAR ( 10. srpna 2020 08:06 )

levicove-smegma ( 9. srpna 2020 22:35 )

Kubera chtěl jet na Tchaj-wan. Komouši byli proti. Kubera je po smrti.
Vystrčil chce jet na Tchaj-wan. Komouši jsou proti. Asi si myslí, že je nesmrtelný.

hades ( 9. srpna 2020 22:08 )

A jaké následky?

janikmirek ( 9. srpna 2020 20:15 )

Vystrčil....

e.lesanova ( 9. srpna 2020 20:03 )

Aspoň hloupý provokatér Vystrčil a paranoidní Kuberová ví, co způsobí, dopředu...následky jim budou spočítány po návratu

Zobrazit celou diskusi