Středa 30. září 2020
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 14°C

Házeli prasečí uši na budovu vlády. Lidem v Bulharsku vadí „mafiánský styl vlády“

Autor: ČTK - 
26. července 2020
22:43

Účastníci demonstrace proti bulharskému premiérovi Bojku Borisovovi a jeho kabinetu naházeli na budovu vlády prasečí uši. Jednalo se o další z řady protestů proti „mafiánskému stylu vládnutí“, které se v Sofii a jiných městech odehrávají již téměř tři týdny. Organizátoři plánují na středu celostátní blokádu, uvedla agentura DPA.

Dnešní protest, který se uskutečnil již 18. den po sobě, měl podle stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda slabší účast než předchozí. K 20:00 se sešlo zhruba 300 lidí, některé ulice musely být uzavřeny pro dopravu.

Demonstranti před budovou vlády sehráli divadelní scénku, při níž symbolicky zavřeli do vězeňské cely premiéra Borisova i generálního prokurátora Ivana Geševa v souvislosti se zatčením dvou poradců prezidenta Rumena Radeva, který je silným politickým oponentem předsedy vlády.

Rezignace obou patří k základním požadavkům protestujících. Požadovali také zrušení ohlášené reformy zdravotnictví a konec korupce při výstavbě na černomořském pobřeží.

Organizátor protestů Nikolaj Hadžigenov dnes ve veřejnoprávním rozhlase uvedl, že na středu se chystá „vrchol eskalace“ v podobě „celonárodní manifestace v Sofii a blokád v celé zemi“. Zopakoval požadavek na odstoupení Borisova a jeho vlády, jakož i vypsání předčasných voleb. Ty řádné by se měly uskutečnit v březnu 2021.

Borisov již dříve sdělil, že odstoupit nehodlá. Zdůvodnil to mimo jiné nutností provést Bulharsko pandemií covidu-19 a z ní vyplývající ekonomickou krizí. V pátek ale vyměnil pět členů svého vládního týmu, byť ústupek demonstranty neuklidnil. Začátkem tohoto týdne Borisovova vláda přestála v parlamentu hlasování o důvěře v parlamentu.

tomik007 ( 27. července 2020 07:45 )

DOBRY SMYSL PRO HUMOR

tomik007 ( 27. července 2020 07:44 )

ASI by to chtelo i par BULHARU do Prahy...

denisz ( 27. července 2020 04:49 )

Ano jsou země co jsou opravdu korupční a Bulharsko
patří mezi ně. Je tedy hodně smutné, že čeští Piráti
pomlouvají lživě ve světě, že je Česko mafiánské a
bezprávní, v čemž vyzněla i "jejich" rezoluce Evrop.
komise. Chápu , že Piráti chtějí vládnou a konkurentovi
Babišovi by nejraději zakroutili krkem, jak bolševici
kapitalistům a oligarchům. Jsou takové mládežnická
úderka jak v 50-tých letech. Vyzráli občané co to zažili
je proto nederou vážně, zvláště když jsou tupě agresivní.
Když se to jedna jen Česka a žádných jiných jejich zemí
i EP to odhlasuje a litují Česko. Všude tam Piráti zanikli.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud