Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

„Vadí jim muslimové,“ hřímá Erdogan. Turci kritizují Řeky kvůli mešitě v Hagia Sofia

Autor: ČTK - 
25. července 2020
21:55

Turecko dnes ostře odsoudilo řecké reakce na páteční muslimské modlitby v istanbulském chrámu Hagia Sofia, který se po dva týdny starém rozhodnutí tureckého prezidenta přeměnil z muzea opět na mešitu. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis řekl, že krok Turecka je urážkou civilizace 21. století. Mluvčí tureckého ministerstva zahraničí mu dnes odpověděl, že Atény by se měly „probudit z byzantského snu“ a přestat používat Hagii Sofii jako záminku pro vyjádření svého nepřátelství k islámu, uvedla agentura Anadolu.

K celé kauze se vyjádřil i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Řecko sice konkrétně nejmenoval, nicméně uvedl, že kritikům jednoduše vadí muslimové obecně a Turecko jako takové.

Řecko a Turecko jsou letití rivalové a rozhodnutí Ankary přeměnit původně křesťanský chrám po 85 letech opět na mešitu je ve vzájemných napjatých vztazích dalším výbušným tématem.

V pátek na protest proti prvním muslimským modlitbám v dřívějším chrámu Boží Moudrosti zněly v Řecku zvony a aténský arcibiskup Hierónymos při zvláštní bohoslužbě přeměnu označil za „hříšný čin“. V řeckých městech protestovaly stovky lidí a v Soluni během protestu podle Anadolu hořela turecká vlajka.

„Řecko opět ukázalo svoje nepřátelství vůči islámu a Turecku pod záminkou, že reaguje na otevření mešity k modlitbám,“ uvedl mluvčí turecké diplomacie Hami Aksoy. „Řecko by se mělo probudit ze svého byzantského snění, z něhož se nedokáže vymanit už 567 let, a zbavit se pocitů marnosti, které z toho pro něj pramení,“ dodal.

„Vidíme, že těmto zemím, které v uplynulých dnech nadělaly tolik rámusu, nejde o Hagii Sofiu nebo o východ Středozemního moře,“ okomentoval dění posledních dní Erdogan. „Jde jim o přítomnost tureckého národa a muslimů v tomto regionu,“ dodal v televizním projevu.

Video Češi Markéta a Mirek byli propuštěni z vězení v Turecku. Petříček promluvil o zdravotních potížích i karanténě - Blesk TV

Chrám Hagia Sofia se stal poprvé mešitou po dobytí Konstantinopole (dnešního Istanbulu) vojsky Osmanské říše v roce 1453. Pro mnohé Turky je tak přeměna zpět na mešitu i symbolem velikosti jejich národa.

Vyhrocené turecko-řecké vztahy silně poznamenala i migrační krize a spory ohledně tureckých průzkumných lodí v Egejském moři. Ankara vysílá své lodi určené k průzkumu možností těžby ropy a zemního plynu do sporných vod, které podle Atén spadají pod řeckou správu, a Řecko tyto operace označuje za nelegální.

Eva Toprak ( 27. července 2020 15:53 )

A pročpak? To asi nikdo neví, že? Udělali to z toho důvodu, že katolíci se tam nechodili modlit už. To byl důvod proč předělali kostel na mešitu. Prvně informace psát celé a pak kritizovat. A myslím, že je lepší když to slouží dál k účelům, k jakým to bylo.

kaki ( 26. července 2020 11:06 )

"Máš rád Turky?" obrátil se Švejk na hostinského Palivce, "máš rád ty pohanský psy? Viď že nemáš."

kaki ( 26. července 2020 11:00 )

Ten zparchantělý turek Erdogan zapomněl, že Hagia Sofia byl od 5. do 15. století křesťanský chrám než ho Osmani zrekonstruovali na mešitu.

Alucard ( 26. července 2020 07:47 )

Muslimáci jsou prašivci, do těch si ještě zastřílíme 😎

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud