Řecko v plamenech: Dovolenkový ráj trápí rozsáhlé požáry, živel se nedaří zkrotit

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
24. července 2020
12:15

Řečtí hasiči na východě Peloponéského poloostrova dál bojují s rozsáhlým lesním požárem, snaží se ho uhasit už několik dní. Oheň vypukl ve středu odpoledne nedaleko přímořské vesnice Kechries ležící 80 kilometrů jihozápadně od Atén. Plameny se rozšířily dále do vnitrozemí. Evakuováno už bylo pět vesnic a osad, uvedla agentura AP. Úřady neohlásily žádná zranění, rozsah škod zatím nebylo možné určit.

S ohněm se nyní potýká přes 260 hasičů a dobrovolníci. V boji proti živlu jim pomáhá deset helikoptér a deset letadel, které budou v operaci pokračovat zase až do setmění. Posily sliboval šéf řeckých hasičů, který místo navštívil již dříve.

Starosta: Požár se vymkl kontrole

Vesnice Kechries se nachází poblíž města Korint, jehož starosta Vasilis Nanopoulos uvedl, že požár se zcela vymkl kontrole a požaduje po vládě, aby v regionu vyhlásila stav nouze.

„Přestože jsou v oblasti stovky hasičů s veškerým vybavením, nedaří se situaci dostat pod kontrolu,“ prohlásil Nanopoulos. „Oheň neustále sílí a dál se šíří. Situaci komplikuje častá změna směru postupu plamenů, což vedlo k evakuacím,“ komentoval starosta.

Lesní požáry v Řecku, (23.07.2020).Lesní požáry v Řecku, (23.07.2020). | Reuters

Preventivní evakuace se nejdříve týkala pouze jednoho rekreačního střediska, kde byly i děti. S postupujícím požárem byli k odchodu vyzváni i obyvatelé dvou vesnic, tří menších osad a osazenstvo internátní školy. Lidé byli převezeni na nedalekou pláž, kde vznikly provizorní přístřešky, podle Nanopoulose je tam pro ně připravené jídlo a pití.

Požáry v Řecku

Hasiči bojují také s menšími požáry nedaleko antické Olympie na severním Peloponésu, poblíž města Petalidi na jihozápadě poloostrova a na ostrově Kréta. Hořelo i u nejoblíbenějšího lázeňského města Loutraki. Lesní požáry nejsou v horkém a suchém řeckém létě ničím neobvyklým, poznamenává AP. V roce 2007 si oheň v jižním a centrálním Řecku vyžádal 80 životů.

kralovna-vsech-mori ( 24. července 2020 13:16 )

Někde zapalují přivandrovalci kostely, někde vesnice.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud