Vztahy s Ruskem na bodu mrazu. Kreml tasil „nepřátelské“ kroky pražských politiků

Aktualizováno -
8. července 2020
14:08
Autor: ČTK - 
8. července 2020
13:49

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. Peskov podle agentury Interfax odpovídal novinářům na otázku týkající se vztahů s Českem na pozadí špionážních skandálů.

„Vztahy s Českem byly v poslední době zkaleny známými událostmi, jistými nepřátelskými kroky, podniknutými na úrovni městských a ústředních orgánů. Nepochybně to všeobecně poznamenalo naše bilaterální vztahy,“ řekl novinářům mluvčí prezidenta Vladimira Putina v odpovědi na dotaz, jak by charakterizoval vztahy s Českem s ohledem na špionážní skandály z poslední doby.

„Zatím se nějaké bilaterální kontakty na vysoké či nejvyšší úrovni neplánují,“ poznamenal Peskov. Dodal, že Rusko usiluje o dobré vztahy a spolupráci se všemi zeměmi, včetně ČR.

Interfax připomněl úterní zadržení poradce šéfa Roskosmosu, bývalého novináře Ivana Safronova, kterého podle obhájců ruská kontrarozvědka (FSB) podezírá z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Agentura připomněla také spekulaci o chystaném útoku na pražské politiky, po které Praha vyhostila dva ruské diplomaty a Moskva reagovala recipročně.

Peskov podle agentury TASS uvedl, že Safronovův případ nevyžaduje, aby do něj prezident Putin zasáhl. „Prezident má takovou možnost, ale toto pro něj není téma,“ odpověděl na otázku, zda si šéf státu nemůže vyžádat od FSB podrobnější informace. Případ podle mluvčího nelze hodnotit na základě emocí, jak nyní činí desítky komentářů a názorů v médiích; rozhodnout o vině podle něj může jen soud. Vybídl také neplést si reakci vlivných médií s reakcí společnosti.

Peskov se zdržel vyjádření k dotazům, jak Safronov mohl projít prověrkou při zaměstnání v Roskosmosu a proč šéf Roskosmosu nebyl varován před údajným agentem cizí rozvědky. „Nemyslím, že můžeme nějak hodnotit metody zvláštních služeb, a nemyslím si, že zástupci zvláštních služeb budou s vámi tyto metody posuzovat,“ řekl Peskov novinářům.

„Budeme doufat,“ odpověděl ruský ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov podle agentury TASS na otázku, zda případ Safranov neovlivní vědeckou a technickou spolupráci Moskvy a Prahy.

wenzel trousil ( 10. července 2020 10:47 )

Ukrajinec neni Rusak a ty smejde nejsi Cech!!!

matos ( 8. července 2020 14:57 )

Ano pozavirat pražské politiky do krimu

9vox9 ( 8. července 2020 14:49 )

..a kdo bude na pražáky makat??? Na to si zapomněl?! Hrajete si na honoru a nehodláte dělat ty práce kde pracují oni!!! Češi raději dělají podřadné práce na západě a kdekoliv jinde...ale doma NE, tady si zajdou na ÚP pro podporu..a co se týče toho bydlení? Zase jsou to pražští spekulanti co zkupují byty v panelácích a tyto tam ubytovávají za vysoké nájemné....máš plnou hubu nenávisti a přitom si za to můžete sami!!!!

offline ( 8. července 2020 14:13 )

Zavřete už to špionské hnízdo v Dejvicích a ty bytovky co k tomu patří. A další domy rozeseté kolem Wolkerovy ulice plné podivných Rusáků o kterých nikdo neví co dělají a proč tu jsou, ruskou školu a vůbec vyhostit všechny Rusáky. V Praze by se uvolnilo 25 - 30 tisíc bytů a domů a ten klid.... Dneska když jste na ulici, na Petříně, v ZOO, v centru i na priferii, kdekoli, jen někdo otevře pusu, JE TO RUSÁK.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud