USA opustily Světovou zdravotnickou organizaci. Podle Trumpa nezvládla pandemii

Autor: ČTK - 
7. července 2020
21:45

Spojené státy oficiálně potvrdily odchod ze Světové zdravotnické organizace (WHO). Uvádějí to agentury DPA a AFP s odkazem na vyjádření vysokých činitelů USA a Organizace spojených národů. Demokratický senátor Bob Menendez rovněž na twitteru napsal, že prezident o kroku již informoval Kongres. Trump na WHO, která je jednou z agentur OSN, v posledních měsících opakovaně útočil, obviňoval ji z přílišné náklonnosti vůči Číně a tvrdil, že špatně zvládla reakci na pandemii covidu-19.

Americký prezident podle DPA o kroku dopisem v pondělí informoval generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese. Mluvčí OSN Stéphane Dujarric uvedl, že odchod USA z WHO má vstoupit v platnost 6. července 2021.

Trump WHO kritizuje dlouhodobě. Hlavně kvůli Číně

Trump nejprve v dubnu oznámil, že USA pozastaví financování WHO, dokud jeho administrativa nezhodnotí svoje vztahy s touto agenturou. O několik týdnů později poprvé pohrozil trvalým zastavením financování, pokud organizace nepřijme reformy. Neupřesnil však, čeho přesně by se měly týkat. Stále však tvrdil, že WHO musí lépe prokázat svou nezávislost na Číně. USA byly největším přispěvatelem WHO, loni organizaci zaslaly 893 milionů dolarů (22,5 miliardy korun), tedy asi 22 procent jejího rozpočtu.

Trumpův postoj ostře kritizuje řada zdravotních expertů i opoziční demokraté. Jedná se podle nich o krátkozraký krok, jelikož narušování chodu hlavní světové zdravotnické koordinační agentury v horké fázi pandemie covidu-19 nepovažují za rozumné.

Číňané tajili informace, zlobí se Trump

Americký prezident obviňuje Čínu z toho, že v začátcích pandemie neposkytovala světovým odborníkům veškeré potřebné informace o koronaviru a některé dokonce zatajovala. Peking proto podle něj nese zodpovědnost za současný stav rozšíření nákazy i masivní celosvětové ekonomické dopady, které si pandemie vyžádala. WHO pak podle Trumpa Číně příliš důvěřovala, neověřovala dostatečně informace, které jí Peking sděloval, a nese proto za toto selhání spoluvinu.

Řada pozorovatelů však poznamenává, že Trump čelí domácí kritice kvůli tomu, že začátkem roku systematicky umenšoval rizika plynoucí z koronaviru kvůli obavám o stav americké ekonomiky. Kvůli tomu jeho vláda zareagovala na šíření nákazy v USA pomalu a neorganizovaně. Když se pak Spojené státy staly zemí s největším počtem nakažených a zemřelých v důsledku covidu-19 a tamní ekonomika upadla do hluboké recese, hledal podle analytiků Trump jednoznačného viníka, jehož našel v Číně a WHO.

USA už dříve uvedly, že finance dříve určené pro WHO věnují na jiné mezinárodní zdravotnické projekty.

Video Expert o rasových nepokojích v USA: Trump by si mohl pohodlně nakráčet k znovuzvolení - Blesk TV

1912 ( 8. července 2020 07:06 )

USA nedodržují rezoluce OSN!opustili i UNESKO To se dalo očekávat !Vžtyt jsou pro ně důležitější války ničení historických památek !OPUSTIT BY MĚLI PŘEDEVŠÍM VŠECHNY VOJENSKÉ ZÁKLADNY PO SVĚTĚ A MY NATO !!!!!!!!!!!!!

Skrhola ( 7. července 2020 23:42 )

K čertu s WHO která je zodpovědná za zákaz kouření čímž v podstatě zničila krásnou tradici českých hospod

hejhej ( 7. července 2020 22:24 )

Světová zdravotnická organizace ze začátku pandemie mlčela a nyní se snaží rozdávat rozumy. Připomíná mi naši opozici.
Celá tato oraganize je zbytečná.

frantacizek ( 7. července 2020 22:08 )

USA byli největší přispěvatelem, myslím..

frantacizek ( 7. července 2020 22:06 )

no pěkně..Obětujte toho afrického šéfa WHO, o kterém duck zaručeně taky ví, že nadbíhá Číně díky jejím investicím na africkém kontinentu a USA zpět, tohle může mít dalekosáhlý vliv nejen na sanování téhle pandemie, ale i na boj s tuberkulozou nebo spalničkami právě v Africe. To by si měl i on sám uvědomit a odstoupit.. tohle nejde takhle..z toho bude humanitární krize

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud