Strach z další pandemie: Číňané objevili nový vir. Od prasat se mohou nakazit i lidé

Aktualizováno -
30. června 2020
13:52
Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
30. června 2020
10:22

Čínští vědci oznámili, že se jim podařilo identifikovat nový druh chřipky. Upozornili, že virus má potenciál způsobit pandemii, vysvětlili, že ho přenášejí prasata, ale může infikovat i lidi. Experti se obávají, že by virus mohl dál mutovat tak, aby se snadněji přenášel z člověka na člověka. Doplnili však, že v současné chvíli nákaza nepředstavuje problém a ujistili, že situaci budou sledovat, informovala stanice CNN. Čínští odborníci své závěry shrnuli ve studii, která byla v pondělí otištěna ve sborníku americké akademie věd (PNAS).

Svět nyní čelí pandemii koronaviru, kterým se infikovalo už přes 10 milionů lidí, více než půl milionu osob nákaze podlehlo. Tento virus se do světa rozšířil také z Číny, zpráva o dalším potenciálním nebezpečí tak vyvolala strach a paniku. Přestože Číňané připustili, že nový chřipkový virus G4 EA H1N1 by mohl způsobit pandemii, dodali, že v tomto momentě nepředstavuje problém.

G4 „má všechny nezbytné znaky vykazující jeho vysokou adaptabilitu k přenosu na člověka“, stojí ve studii, kterou napsali vědci z čínských univerzit a čínského střediska prevence proti nemocem.

Prodělání běžné chřipky před virem neuchrání

V letech 2011 až 2018 provedli rozsáhlý výzkum, při němž se v deseti čínských provinciích odebíraly vzorky z nosní sliznice u 30 tisíc prasat na jatkách a veterinárních klinikách. Podařilo se izolovat 179 virů prasečí chřipky a většina z nich patřila k nové formě, jež u prasat převažuje od roku 2016. Týmy provedly laboratorní pokusy na fretkách, které se používají při výzkumu chřipky, protože se u nich vyskytují podobné symptomy jako u člověka - kašel, horečka a kýchání.

Zjistilo se, že viry ze skupiny G4 mají nejvyšší potenciál nákazy, replikují se v lidských buňkách a u fretek vyvolávají těžší symptomy než viry jiných kmenů. Dalším poznatkem je také to, že prodělání běžné sezonní chřipky před nákazou virem ze skupiny G4 nechrání.

Špatnou zprávou je, že se virem nakazilo relativně velké množství lidí pracujících s prasaty - krevní testy na protilátky ukázaly, že se nakazilo 10,4 procenta těchto lidí. V populaci obecně bylo nakažených 4,4 procenta. Studie prokázala, že se virus už na člověka přenesl, ale zatím není dokázáno, že se šíří z člověka na člověka, což je podmínka pro vznik pandemie.

Podle vědců zatím virus není hrozbou

„Zatím opravdu nepředstavuje žádný větší problém, i když má všechny typické znaky, že by mohl být skutečně nebezpečný. Až do takové míry, že by mohl vyvolat pandemii. Pečlivě ho sledujeme. Je to nový virus, to znamená, že lidé proti němu nemají žádnou nebo jen velmi slabou imunitu,“ objasnil profesor Kin-Čo Čchang z Univerzity v Nottinghamu.

Poslední chřipková pandemie byla v roce 2009, tehdy se z Mexika šířil virus A/H1N1pdm09, známý také pod názvem „mexická prasečí chřipka“, který si vyžádal 284 tisíc obětí. Nákaza nebyla tak smrtící, jak se experti původně obávali, zvláště proto, že senioři proti ní měli protilátky. Nyní se proti tomuto typu očkuje v rámci vakcíny proti chřipce.

První nakažení byli lidé z jatek

Nový typ viru je podobný mexické prasečí chřipce, oznámili Číňané, současně je podle nich ale i velmi rozdílný. Čchang uvedl, že ho s kolegy zkoumají, zjistili, že je schopný rychle množit svoje buňky, které se následně „zahnízdí“ v dýchacích cestách a zablokují je. První případy nákazy na lidech byli pracovníci jatek. Čchang objasnil, že nynější chřipková vakcína proti viru neúčinkuje, podle něj by šla ale modifikovat.

Vědci: Nové patogeny nesmíme ignorovat

„Právě teď veškerou pozornost zaměřujeme na koronavirus, ale nesmíme přehlížet další nebezpečné nové viry,“ vyzval Čchang. „I když v tomto okamžiku nepředstavují hrozbu, nesmíme je ignorovat,“ varoval.

Jeho kolega James Wood z Univerzity v Cambridgi uvedl, že objev nového chřipkového viru je „skvělou připomínkou toho, že jsme konstantně vystavěni nebezpečím nových patogenů“. Doplnil, že zdrojem nákazy mohou být spíše domácí a hospodářská zvířata, se kterými člověk přijde do kontaktu častěji než s divokými zvířaty.

Kabrhel ( 30. června 2020 15:42 )

dulin: Samozřejmě, že prasečí výtok Miloš Eman se nakazil mezi prvními a svojí čínskou červenku se snaží roznášet po Česku.

Kabrhel ( 30. června 2020 15:39 )

Pročínská a prozemanovská prasečí verbež tady nedávno blinkala cosi o tom, že Covid vyvinuli Amíci a úmyslně ho rozšířili po čínských laboratořích a mezi lidi.

jajsemgrut ( 30. června 2020 14:08 )

Kdyby spíš napsali, od čeho se v Číně nenakazit, bylo by to kratší

lunatic ( 30. června 2020 14:05 )

Já jsem si myslel, že od lidí - možná je však takto nazýváte, kdoví ,shodneme se snad tedy alespoň na tomáše zde máme na mysli soudruhy .

lunatic ( 30. června 2020 14:03 )

Poslední propadne peklu ,ti, kteří se nenakazí budou zlikvidováni stavem ekonomiky .

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud