Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení -2°C

Tvrdá rána pro Chorvatsko: Březnové zemětřesení mu způsobilo škody za 153 miliard

Autor: ČTK - 
22. dubna 2020
13:32

Silné zemětřesení, které v březnu postihlo chorvatské hlavní město Záhřeb a jeho okolí, způsobilo škody ve výši kolem 42 miliard kun (153 miliard korun). Chorvatské veřejnoprávní televizi HRT to ve středu řekl ministr výstavby a územního plánování Predrag Štromar.

Zemětřesení, jež dosáhlo intenzity 5,3 stupně, udeřilo v Záhřebu přesně před měsícem, 22. března. O život přišel jeden člověk – 15letá dívka, která podlehla zraněním druhý den v nemocnici. Zraněno bylo ještě dalších 27 lidí.

Mnoho obyvatel muselo opustit domovy, protože silné záchvěvy půdy řadu budov značně poškodily. Podle údajů zveřejněných na serveru Chorvatského centra pro seizmické inženýrství je zcela nebo dočasně nepoužitelných téměř 4000 budov.

„Odborníci ze stavební fakulty hovořili s evropskými kolegy a předložili svůj odhad škod. Vypracovali pět verzí, z nichž potom vybrali tu, kterou považují za nejreálnější. Odhadují, že škoda je někde kolem 42 miliard kun,“ řekl v televizi Štromar.

„Požádáme o finanční pomoc Evropskou komisi a Světovou banku. Máme rovněž v úmyslu zorganizovat dárcovskou konferenci,“ doplnil ministr.

motola ( 22. dubna 2020 17:31 )

o tom se nepíše!! proč!

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud