Silné zemětřesení v Chorvatsku: Poničené domy i auta, zraněný chlapec ve vážném stavu

Aktualizováno -
22. března 2020
10:53
Autor: ČTK - 
22. března 2020
08:55

V chorvatském hlavním městě dnes ráno způsobilo rozsáhlé škody a paniku zemětřesení o síle více než pěti stupňů, jehož epicentrum bylo jen několik kilometrů severně od Záhřebu. Záhřebští záchranáři žádného mrtvého neevidují, jedno dítě je hospitalizováno ve vážném stavu. Mělo by údajně jít o 15letého chlapce.

Podle evropských seizmologů mělo prvotní zemětřesení intenzitu 5,3 stupně, podle americké geologické služby USGS bylo o desetinu stupně silnější. Sever Chorvatska zasáhlo těsně před půl sedmou, epicentrum bylo údajně jen sedm kilometrů severně od Záhřebu.

„Trvalo to přes deset sekund. Rozhodně nejsilnější, jaké jsem kdy zažil,“ citovala agentura Reuters nejmenovaného svědka, podle kterého následovalo dokonce několik následných otřesů. Úřady již evidují zraněné, s konkrétní bilancí ale zatím nepřišly.

Zpravodaj Reuters hlásil poškozenou zvonici kostela, podle agentury AP svědci přinášeli zprávy o prasklinách na vícero budovách v Záhřebu či o poničených střechách. Ulice v centru města byly údajně poseté sutinami, místy se zřítily na zem i velké betonové bloky či komíny. Otřesy zanechaly stopy i na záhřebské katedrále, částečně poškodily špičku jedné ze dvou hlavních věží dominanty města.

Někteří lidé utíkali ven z domů, hlášeny jsou také požáry a výpadky dodávek elektřiny či připojení k internetu. Chorvatský ministr vnitra Davor Božinović na twitteru apeloval na obyvatele, aby ve zmatku nezapomínali na bezpečnostní rozestupy doporučované v souvislosti se šířením koronaviru.

Šéf městského úřadu pro mimořádné situace Pavle Kalinić zároveň Záhřebanům skrze rozhlasové vysílání vzkázal: „Nevcházejte do domů, zůstaňte venku... Civilní ochrana Záhřebu pracuje ze všech sil, na nohou jsou tři tisíce lidí.“

Video Otec s dcerou utekl před zemětřesením. - Facebook

Michal Michal ( 22. března 2020 11:44 )

Tam nemůžou do baráku , tady z baráku

AliAlice ( 22. března 2020 10:47 )

Tak to je teprve katastrofa !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud