Neděle 27. září 2020
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Oblačno 12°C

Vláda na Ukrajině končí. „Nekrást je málo,“ řekl prezident a přijal demisi premiéra

Autor: ČTK - 
4. března 2020
17:05

Ukrajinský parlament na středečním mimořádném zasedání přijal rezignaci, kterou mu v úterý poslal předseda vlády Oleksij Hončaruk. Informovala o tom ukrajinská média. Demise 35letého premiéra automaticky znamená odstoupení jeho celého kabinetu.  Podle očekávání parlament na návrh prezidenta schválil novým premiérem Denyse Šmygala. 

Prezident Zelenskyj v projevu na zasedání Nejvyšší rady (zákonodárného sboru) sice ocenil určité úspěchy Hončarukova kabinetu, ty však, jak zdůraznil, nestačí. Poukázal přitom na řadu nedostatků, k nimž přiřadil špatnou práci celní správy, trvající pokles průmyslové výroby, chaos kolem plateb za odběr plynu nebo problémy ve zdravotnictví.

„Je to první vláda, v níž není korupce. Ale nekrást, to je málo. Je to vláda nových tváří, ale nové tváře, to je málo. Potřebné jsou nové mozky a nová srdce,“ prohlásil mimo jiné prezident.

První slova nového premiéra

Šmyhal ve svém projevu označil za základní úkoly nového kabinetu posílení bezpečnosti a obrany státu, ukončení konfliktu na východě Ukrajiny a rovněž navrácení Krymu anektovaného Ruskem. Vyslovil se mimo jiné i pro přehodnocení rozpočtu na letošní rok, přičemž zmínil prostředky na zvýšení mezd a důchodů "prostých Ukrajinců" a na druhé straně snížení výplat a prémií funkcionářů, a to včetně "ministrů nové vlády".

Nakonec Nejvyšší rada potvrdila 15 členů nové vlády. Z nich 13 navrhl do ministerských funkcí Šmyhal. K tomu poslanci schválili i dva návrhy prezidenta: aby se ministrem obrany stal Andrij Taran a ministrem zahraničí Dmytro Kuleba. Prázdné zatím zůstávají posty v čele čtyř resortů.

Z ministrů Hončarukovy vlády zůstali na svých místech jen čtyři lidé, mezi nimiž jsou ministr vnitra Arsen Avakov a ministr spravedlnosti Denys Maljuska. Ve vládě zůstává i dosavadní šéf diplomacie Vadym Prystajko, ale jako vicepremiér pro evropskou a euroatlantickou integraci.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa