Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Český astronom má další úspěch. Jeho nebeská podívaná je fotkou dne podle NASA

Autor: ČTK - 
27. února 2020
11:28

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes jako astronomickou fotografii dne opět zveřejnil snímek českého původu. Mozaika, kterou tvoří fotografie českého astronoma Petra Horálka a španělského fotografa Juana Carlose Casadoa, zachycuje nebe z obou zemských polokoulí z míst z přesně opačných zeměpisných šířek.

„V jednom okamžiku na jednom místě můžeme uvidět jen polovinu výhledu do vesmíru,“ uvedl Horálek, jehož fotografie jako astronomický snímek dne publikoval NASA již více než dvacetkrát.

Astronom poznamenal, že tato mozaika, kterou s Casadoem vytvořili, ukazuje, jak by to vypadalo, kdyby se člověk vznášel ve vesmíru na místě zemské dráhy tam, kde Země bývá okolo březnové rovnodennosti. „Mozaika zachycující nebe severní a jižní polokoule v tomto období odhaluje celou Mléčnou dráhu od severu k jihu,“ dodal.

Již na počátku tohoto měsíce zveřejnil NASA jako astronomickou fotografii dne Měsíc zobrazený ze sedmi míst na světě v době, kdy na jeho povrch 21. ledna loňského roku dopadl asteroid. Na vzniku snímku se podílel Horálek s Liborem Hašplem.

Video  Český astrofotograf sbírá úspěchy v NASA. Poradil, kam za hvězdnou oblohou  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud