K Zemi se řítí 11 nebezpečných asteroidů, odhalil superpočítač. Kdy dorazí?

Autor: tsv - 
20. února 2020
13:09

Superpočítač objevil 11 asteroidů, které by mohly časem zasáhnout Zemi. Každý ze zmíněných „balvanů“ je v průměru širší než 100 metrů. V porovnání s asteroidem, který zničil 2000 kilometrů čtverečních v Sibiři a jehož průměr činil 50 až 80 metrů, by mohla skupina 11 destruktivních objektů způsobit až katastrofické následky, informuje server The Sun.

Důvod, proč asteroidy nebyly identifikovány již dříve, je zapříčiněn jejich nepravidelnou a chaotickou trajektorií. Největší ze skupiny objektů by mohl měřit až necelých 300 metrů na šířku.

Mezi lety 2131 a 2923 se podle odhadu vědců má smršť asteroidů přiblížit k Zemi na desetinásobek vzdálenosti mezi naší planetou a Měsícem. Potenciálně by mohly podle expertů zdevastovat velké zemské oblasti, k totálnímu zničení však prý dojít nemůže. Spekulace ovšem nejsou zatím na místě, jelikož nelze předpovědět procentuální pravděpodobnost setkání asteroidů s planetou.

Superpočítač funguje na principu vytváření simulací na 10 000 let dopředu, následně se čas opět přetočí zpět a konkrétní simulace se spojí s existujícími asteroidy, o jejichž existenci vědci už vědí z dřívějšího pozorování. „Když přetočíte hodiny, uvidíte známé asteroidy znovu dopadnout na Zemi,“ vysvětluje Simon Portegies Zwart, astronom a expert na simulace z Leidenské univerzity.

Simulace předpovězené superpočítačem ovšem nemusí nikdy nastat. Pravděpodobnost dopadu asteroidů se potvrdí až v průběhu několika příštích století.

jebuto ( 20. února 2020 16:07 )

Zase nějaký nový bubáci. To už zase potřebujou prachy na vesmírný výzkum. A vojáčci to svedou na Trumpa a nebo islamisty a bude válka.

krapotkin ( 20. února 2020 14:38 )

Třeba se konečně některý trefí.

Charon666 ( 20. února 2020 14:27 )

Včera bylo pozdě!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud