Lékař upozornil na epidemii SARS. V Číně je v domácím vězení a má zápal plic

Autor: Darina Jíchová - 
10. února 2020
23:00

Jméno čínského lékaře Ťiang Jen-junga (88) bude navždy spjato s epidemií SARSu (syndrom náhlého selhání dýchání). V roce 2003 to byl totiž právě on, kdo odhalil, jak se čínská vláda snaží ututlat tragédii spojenou s nákazou. Lékařova rodina exkluzivně pro deník The Guardian potvrdila, že nejenže Ťiang zůstává pod dohledem úřadů, několik měsíců už je v domácím vězení. Jeho osud do jisté míry připomíná příběh wuchanského lékaře Li Wen-lianga (†34), který varoval před epidemií koronaviru, sám se později infikoval a následky onemocnění zemřel. Úřady se ho snažily umlčet, minulý týden se dokonce pokusily utajit jeho smrt, to se však nakonec obrátilo proti nim.

Doktor a vysloužilý generál je od dubna 2019 v domácím vězení. „Nesmí z domu, nesmí ani s nikým komunikovat. Zdravotně na tom není dobře, fyzicky i psychicky je na tom špatně,“ svěřila se reportérům Guardianu Ťiangova manželka Chua Čung-wej. „Trpí na zápal plic, omlouvám se, ale není vhodné, abych toho řekla víc,“ dodala Chua.

Čínský lékař Ťiang Jen-jung, který světu odhalil epidemii SARSu, skončil v domácím vězení.Čínský lékař Ťiang Jen-jung, který světu odhalil epidemii SARSu, skončil v domácím vězení. | Reuters

Na zápal plic se Ťiang léčil v 301. vojenské nemocnici v Pekingu, kde sám více než 60 let sloužil. V loňském roce tam byl hospitalizovaný víc než měsíc, celou dobu ho hlídali strážníci a neměl dovolené návštěvy rodiny ani přátel, tisku to potvrdil jeden z Ťiangových známých. Lékaře udržovali pod silnými léky, které způsobují dočasnou ztrátu paměti. Po propuštění z nemocnice byl převezen do domácího vězení.

Vězení a vymývání mozku

„Neviděli jsme ho dlouhou domu, nemůžu ho ani nijak kontaktovat. Slyšeli jsme, že mu poškodili mozek,“ řekl Guardianu lékařův blízký přítel. V roce 2003 se Ťiang stal národním hrdinou, veřejnosti odhalil, jak se vláda snažila utajit epidemii SARSu. Následně byl zatčen a uvězněn, jeho věznitelé ho podrobili „násilnému vymývání mozku“.

Ťiang ale ve snaze odhalovat pravdu nikdy nepolevil, dlouhodobě se zabýval problematikou masakru na náměstí Nebeského klidu, ke kterému došlo v roce 1989. Na náměstí tehdy za demokracii přišly demonstrovat tisíce lidí, protesty byly násilně potlačeny. Dodnes není znám přesný počet obětí, některé záznamy mluví o několika stovkách jiné o tisících. Ťiang ve svých článcích a projevech požadoval, aby vláda přehodnotila svůj postoj k protestům.

Právě kvůli svému poslednímu článku o masakru skončil v domácím vězení. „Chyby naší vládnoucí strany může napravit zase jen naše strana. Čím dříve k tomu dojde, tím lépe,“ napsal v roce 2004 u příležitosti 15. výročí prodemokratických protestů. Demonstrace označil za „vlastenecké hnutí“.

Ťiang: Mojí zásadou je nelhat

„Jako doktor je mojí povinností chránit zdraví a životy mých pacientů. To stojí na prvním místě, základní podmínkou je říkat pravdu. Za svůj život jsem zažil nespočet politických hnutí, je jednoduché lhát, mojí osobní zásadou je neříkat žádné lži,“ vysvětlil v roce 2013 Ťiang v rozhovoru pro magazín Southern People Weekly.

Lékař varování před koronavirem zaplatil životem

Čína v současnosti čelí smrtící epidemii koronaviru, na kterou v prosinci 2019 upozornil oční lékař Li z Wu-chanu, město je ohniskem nákazy. Lékaře si za „šíření falešných a poplašných zpráv“ nejprve předvolali šéfové nemocnice a následně i policie. Li se sám 12. ledna koronavirem nakazil, 6. února onemocnění podlehl. Snaha lékaře varovat před nebezpečím epidemii sklízí uznání po celém světě, zároveň se šíří vlna rozhořčení vůči chování čínské vlády v záležitosti Liovy smrti.

Koronavirus si k datu 10. února vyžádal 910 obětí, bilance nakažených hlásí přes 40 tisíc případů, téměř 3500 pacientů se podařilo vyléčit. Počet obětí přesahuje počet lidí, kteří v letech 2002-2003 zemřeli při epidemii SARSu, tehdy přišlo o život 774 osob.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud