Bouře u sousedů: Zatopené domy i ulice, přívaly bahna a dlouhé kolony

Aktualizováno -
4. února 2020
18:43
Autor: ČTK - 
4. února 2020
15:07

Jihozápad Německa i část Rakouska v noci na úterý zasáhla bouře Petra, kterou provázely silné deště. V úterý ráno bouře dorazila i do Čech. Zejména na jihozápadě Německa voda na mnoha místech zaplavila ulice a popadené stromy způsobily dopravní komplikace. Škody po větru hlásí i Slovensko.

Silné deště postihly zejména jihozápad Německa. V oblasti Černý les (Schwarzwald) ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko spadlo podle německé meteorologické služby (DWD) do úterního rána za 72 hodin na 120 litrů srážek na metr čtvereční, uvedla agentura DPA.

Bouře Petra zasáhla jihozápad Německa, Švýcarsko a část Německa. Silné bouře zkomplikovaly dopravuBouře Petra zasáhla jihozápad Německa, Švýcarsko a část Německa. Silné bouře zkomplikovaly dopravu | Reuters

Voda zaplavila na jihozápadě Německa četné sklepy i ulice a zvedla mimo jiné hladinu řeky Mosela.

Ve městě Trier v Porýní-Vestfálsku stoupla hladina Mosely pět metrů nad normální úroveň a očekává se, že bude dál stoupat. Důvodem stoupající hladiny této řeky jsou především vydatné srážky, které zvedly její hladinu ve Francii, kde řeka pramení.

Sever Rakouska: Vichr o síle 110 km/h

Bouře zasáhla v noci na úterý i sever Rakouska. Ve spolkové zemi Horní Rakousy zůstalo ráno kvůli vichru bez proudu na 11 000 domácností, uvedla agentura APA. Rychlost větru tam dosahovala až 110 kilometrů v hodině. Tisíce lidí bez proudu kvůli vydatným dešťům a vichrům jsou i v České republice.

Vichr a lijáky postihly i Vídeň, kde kvůli tomu uzavřeli mimo jiné zoo a zámeckou zahradu v Schönbrunnu, zámek je ale otevřen, uvedla jeho mluvčí.

Švýcarsko: Zranění řidiči

Velká voda postihla i Lucembursko. V noci na úterý tam museli hasiči několikrát vyprošťovat i lidi z aut, která voda uvěznila na silnicích.

Německo zasáhly bleskové záplavy: Kolony v Saarbruckenu (4.2.2020)Německo zasáhly bleskové záplavy: Kolony v Saarbruckenu (4.2.2020) | ČTK / AP Oliver Dietze

Problémy působil silný vítr také ve Švýcarsku, kde v noci hasiči vyjížděli ke stovkám případů. Popadané stromy způsobily dopravní komplikace na silnicích i železnicích.

V kantonech Curych a Bern utrpěli na silnicích kvůli vichřici zranění dva řidiči, kteří museli být hospitalizováni. Bouře zkomplikovala život i lyžařům. V lyžařské oblasti Zermatt kvůli počasí funguje jen polovina vleků, uvedla dnes agentura APA.

Slovensko: Poškozené trafostanice

Mimořádně silný vítr v úterý na Slovensku převracel auta, sníh zavál některé silnice vedoucí přes hory a vichr na mnoha místech zpřetrhal elektrické vedení. Energetici kvůli tomu vyhlásili ve střední části země kalamitní stav, informují slovenská média.

Podle mluvčího společnosti Stredoslovenská distribučná Miroslava Gajdoše bylo v podvečer mimo provoz pět desítek trafostanic, nejhorší je přitom situace v oblasti Žiliny, Banské Bystrice a Žiaru nad Hronom. Vzhledem k nepříznivé předpovědi počasí na noc i na středu je velmi pravděpodobné, že poruch bude přibývat, varoval Gajdoš.

Mnohonásobně častěji proti obvyklým dnům vyjížděli nyní hasiči k popadaným stromům, strženým střechám a zatopeným objektům. Na Prístavném mostě v Bratislavě se při poryvu větru převrátil kamion, nikomu se nic nestalo. Kvůli silnému větru v úterý před budou slovenského parlamentu ani nevlála vlajka na 30metrovém stožáru, který tam nechal vztyčit jeho předseda Andrej Danko.

V lyžařském středisku Jasná v Nízkých Tatrách se zastavily vleky a lanovky. Lyžaři, kteří přijeli ze severní části, tak uvázli v jižní části areálu, uvedl portál aktuality.sk.

Starysemafor ( 4. února 2020 19:47 )

Že to nebylo ani v x zprávách ????????To mne po Se rrrr tv 2020- televizory

Citronel ( 4. února 2020 16:13 )

Todvenctvo,to je stjašný,hjůza.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud