Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Zataženo, sněžení -2°C

Miliony sarančat žerou úrodu. Somálsko kvůli hmyzí invazi vyhlásilo nouzový stav

Autor: ČTK, Mii - 
2. února 2020
21:55

Somálsko v neděli vyhlásilo nouzový stav kvůli invazi pouštních sarančat, která tam ničí zemědělskou úrodu. Podle místních úřadů hrozí, že se situaci nepodaří dostat pod kontrolu před sklizní, která obvykle připadá na duben. Nebývale velké množství invazivního hmyzu trápí také okolní africké země, například Keňu, uvedl server BBC.

Podle somálského ministerstva zemědělství představují sarančata „zásadní hrozbu pro křehkou potravinovou bezpečnost Somálska“. Situace v zemi je přitom podle pozorovatelů nejhorší za posledních 25 let.

Rekordně velká hejna sarančat až o několika miliardách jedinců už několik týdnů devastují velké části východní Afriky. K jejich přemnožení přispěly zejména výjimečně silné deště, které oblast ke konci loňského roku sužovaly několik týdnů.

„Zdroje obživy pro lidi a jejich dobytek jsou v ohrožení,“ dodal ministr zemědělství. Každé saranče je schopno za den uletět až 150 kilometrů a zkonzumovat tolik zeleně, kolik samo váží.

Vláda připravuje sarančí genocidu

Somálská vláda chce vyhlášením nouzového stavu seskupit veškeré úsilí a finanční prostředky a sarančata vyhubit do dubnové sklizně. Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) už minulý týden vyzvala k mezinárodní pomoci zemím východní Afriky. Uvedla také, že situace v Keni je nejhorší za posledních 70 let. Pracovníkům FAO se tam ke konci ledna podařilo zaznamenat hejno o ploše 2400 kilometrů čtverečních, což je téměř rozloha Lucemburska.

V prosinci vletělo nad Etiopií do hejna sarančat dopravní letadlo. Hmyz zasáhl motory i čelní sklo a stroj musel nouzově přistát. Nikomu se ale nic nestalo.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud