Koronavirus ONLINE: Šest mrtvých v Itálii, varování pro Čechy a obavy kvůli lyžařům

Aktualizováno -
24. února 2020
14:40
Autor: ČTK, trm, blv, Darina Jíchová, simao, kal, Mii, for - 
24. ledna 2020
06:45

Šesté úmrtí v důsledku nového koronaviru ohlásila Itálie, v zemi je přes  220 nakažených. Tamní vláda kvůli rychlému šíření nákazy uzavřela přístup do nejpostiženějších měst a obcí. Znervózněl i český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a svolá epidemiologickou komisi, ministerstvo zahraničí odrazuje Čechy před cestou do postižených oblastí. V pevninské Číně nemoci způsobené koronavirem podlehlo už celkem 2592 lidí, většina z nich v provincii Chu-pej. Nakažených je tu 77 150 osob. Dění kolem šíření nového koronaviru sledujeme online.

 • Nový koronavirus, Covid-19, se šíří extrémně rychle. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním). Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání. Poškozuje také orgány a proniká do moči i stolice.
 • Virus se objevil již ve 30 zemích včetně 9 evropských (Belgie, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Rusko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie). První Evropané zemřeli v Itálii, ve Francii předtím jeden Číňan.
 • Pět Čechů bylo evakuováno z Wu-chanu, nákaza se u nich neprokázala. Česko odeslalo přes Vídeň do epicentra nákazy 4,5 tuny humanitární pomoci.
 • Na nákazu zemřel 34letý doktor Li Wen-liang, který před koronavirem varoval již loni. Zbyla po něm těhotná manželka v 5. měsíci.

Koronavirus už zabíjel v Evropě
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
15:15
Dnes

Rozšíření nového typu koronaviru v Itálii dnes obnovil zájem Čechů o roušky a antibakteriální gely na ruce. ČTK to řekla lékárnice a odborná konzultantka lékáren Benu Ivana Lánová.

Koronavirus se v pěti regionech na severu Itálie začal šířit na konci minulého týdne, v zemi už na onemocnění zemřelo šest lidí. České ministerstvo zahraničí varovalo české občany před cestami do některých italských regionů.

„Opět pociťujeme zvýšený zájem o roušky a gely, zboží je momentálně v lékárnách k dispozici. Musím ale upozornit, že klasické ústní roušky nechrání před onemocněním. Jsou určeny nemocným, aby nemoc nepřenášeli. Jako ochranu je třeba zvolit respirátory proti virům, které jsou založené na bázi filtru a slouží k tomu, aby zabránily průniku mikroorganismů zvenku dovnitř,“ uvedla lékárnice.

V minulých dnech se na sociálních sítích spolu se stížnostmi zákazníků objevily screenshoty předražených antibakteriálních gelů a dalšího hygienického vybavení na e-shopech. Například italský Amazon nabízel balení čtyř antibakteriálních gelů za 109 euro (zhruba 2 750 korun) - v přepočtu tak 80ml balení vychází na více než 27 euro (téměř 700 korun).

15:02
Dnes

Většina čínských továren německého výrobce automobilů Volkswagen je po odstávce vynucené epidemií nového typu koronaviru opět v provozu. Oznámil to dnes koncern, jehož součástí je rovněž česká automobilka Škoda Auto.

Automobilka rovněž oznámila, že kvůli omezení pohybu v důsledku koronaviru bude v Číně se svými zákazníky více komunikovat prostřednictvím internetu.

Většina čínských továren Volkswagenu je opět v provozu
14:45
Dnes
!

Nový koronavirus si v Itálii vyžádal už šestou oběť, uvedla agentura ANSA. Oběť z Brescie rovněž trpěla rakovinou.

14:26
Dnes

Obklopené dopravními uzavírkami je město Codogno v severoitalském regionu Lombardie. Předpokládá se, že aktuální epidemie nového typu koronaviru se začala šířit právě z tohoto 16tisícového města.

V karanténě se aktuálně podle informací úřadů ocitlo asi 10 italských měst.

Ubklopené dopravními uzavírkami je město Codogno v severoitalském regionu Lombardie.
14:04
Dnes

Z výletní lodi Diamond Princess bylo omylem propuštěno celkem 23 lidí, kteří měli být nadále drženi v karanténě. Informovalo o tom japonské ministerstvo zdravotnictví a dodalo, že nejméně tři z těchto cestujících byli na koronavirus dříve testování s negativním výsledkem.

Úřady nicméně požadovaly, aby těchto 23 cestujících absolvovalo i druhý test, protože první vyšetření proběhlo před 5. únorem, kdy byla nařízena karanténa pro celou loď.

Cestující z lodi Diamond Princess mohli v Jokohamě opustit plavidlo, na kterém byli v karanténě kvůli novému koronaviru (19. 2. 2020) Cestující z lodi Diamond Princess mohli v Jokohamě opustit plavidlo, na kterém byli v karanténě kvůli novému koronaviru (19. 2. 2020)
13:56
Dnes

První případ nákazy koronavirem hlásí Irák. Objevil se ve městě Nadžaf. Tamní ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že šlo o studenta teologie z Íránu, který ze sousední země přišel krátce před uzavřením hranic úřady.

Nákaza koronavirem pronikla už do Iráku
13:21
Dnes

Německo v současné době neuvažuje o uzavření hranic s Itálií, kde minulý týden vypukla epidemie koronaviru. Uvedlo to dnes německé ministerstvo zahraničí.

V Itálii se během víkendu rozrostl počet nakažených ze tří na více než 200 případů. Pět lidí už v zemi na následky nebezpečné infekce podlehlo.

Německá diplomacie uvedla, že riziko nákazy koronavirem pro občany SRN zůstává na nízké úrovni. Ministerstvo nicméně uvedlo, že hodnocení se může v krátké době změnit.

13:07
Dnes

Počet lidí nakažených v Jižní Koreji novým typem koronaviru už stoupl na 833. Stalo se tak poté, co jihokorejské úřady od neděle dvakrát zvýšily bilanci - nejprve v noci na dnešek oznámily 161 nových případů infekce a později přidaly dalších 70.

Počet obětí nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, vzrostl v Jižní Koreji na sedm.

V zemi kvůli rostoucímu počtu osob nakažených novým koronavirem platí zdravotní pohotovost nejvyššího stupně. Jihokorejské ministerstvo kultury dnes oznámilo dočasné uzavření muzeí a knihoven, o další týden bylo prodlouženo uzavření škol. Politické a kulturní události plánované na tento týden byly rovněž zrušeny, napsala agentura AP.

Jižní Korea registruje další nakažené pacienty novým typem koronaviruJižní Korea registruje další nakažené pacienty novým typem koronaviru
12:54
Dnes

Evropská unie zatím neplánuje kvůli šíření koronaviru v Itálii zavést omezení na hranicích v schengenském prostoru. Na tiskové konferenci to oznámili eurokomisaři pro zdraví a pro řešení krizí Stella Kyriakidisová a Janez Lenarčič, informovala agentura Reuters. Pohotovostní plány pro případ dalšího šíření koronaviru v Evropské unii se ale intenzivně připravují.

„Pracujeme na různých scénářích, jako je například koordinované pozastavení fungování Schengenu,“ uvedl eurokomisař pro řešení krizí Lenarčič. Podle něj nicméně v současnosti takový krok Evropská komise nechystá.

„S více než 2600 mrtvých nezbývá jiná možnost, než se připravit na všech úrovních,“ zdůraznil Lenarčič. Podle něj Evropská komise vyčlení na pomoc v boji s koronavirem 232 milionů eur (5,8 miliardy Kč).

K dispozici by peníze měly být Světové zdravotnické organizaci (WHO) a zemím se slabšími zdravotnickými systémy, například v Africe. „Naším cílem je zastavit nákazu na celosvětové úrovni,“ zdůraznil slovinský eurokomisař.

V Číně kvůli nákaze koronavirem ničí bankovky
12:29
Dnes
!

V Itálii podle úřadů zemřel na následky nového koronaviru pátý člověk, 88letý muž z obce Caselle Landi nedaleko Milána. Nakažených je podle italských úřadů v zemi 219.

12:20
Dnes

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) bude hostem pořadu Epicentrum na Blesk Zprávách. Sledujte jeho vystoupení živě od 16:30.

12:10
Dnes
!

Obavy v Česku sílí: V Česku je zhruba 1000 infekčních lůžek, které by bylo možné využít pro léčení případných nakažených novým koronavirem, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle ministra by bylo možné vytvořit v případě potřeby stovky až nízké tisíce dalších.

Kvůli situaci ve čtvrtek v Praze zasedne Ústřední epidemiologická komise. „Situace v Itálii je do značné míry znepokojující. Zaznamenali tam už čtyři úmrtí, byli to pacienti staršího věku nebo měli přidružená onemocnění,“ řekl ministr. V pondělí bude mít telekonferenci se zástupci dalších evropských států a budou chtít od italských zástupců podrobnější informace.

Podle náměstka ministra Romana Prymuly do Itálie jezdí hodně Čechů lyžovat, proto je situace závažnější, než když byl dosud virus většinou omezený na Čínu. „Budeme se muset připravit i na nějaké krizové situace, pokud by infekce byla zavlečena do České republiky,“ dodal. Problematické podle něj je, že se ukazuje, že velká část nakažených nemá žádné příznaky. Zřejmě podle něj bude třeba evidovat jedince, kteří v rizikových oblastech Lombardie, ale třeba také Benátek, pobývali. Ministerstvo zahraničních věcí vydalo doporučení do míst nákazy necestovat.

„Rizikem není jen nákaza, ale také to, že by byla oblast uzavřená, lidé by museli v Itálii zůstat v karanténě a dva týdny by se nedostali domů,“ uvedl Prymula. V Itálii podle něj v současné době hrozí za opuštění nařízené izolace až tři měsíce vězení.

12:08
Dnes

Severoitalská města jsou pod přísnou karanténou, úřady se tak snaží zabránit dalšímu šíření koronaviru. V jindy rušném městě Milán dnes zejí ulice prázdnotou, ven se vydalo jen pár odvážlivců. Tamní lékárny už od včerejška hlásí, že ochranné roušky jsou vyprodané.

Italové kvůli nařízené karanténě v severních regionech zcela vykoupili supermarkety. „Je to nelidské, pereme se o kousek chleba,“ komentoval pro tisk jeden z místních. Pohyb z a do některých měst regulují policejní hlídky, ty například kontrolují silnice kolem města Casalpusterlengo.

Vylidněné ulice italského Milána.Vykoupený supermarket v severní Itálii.Policejní kontroly před italským městem Casalpusterlengo, které je kvůli epidemii koronaviru v karanténě.Milánské lékarny hlásí, že roušky jsou vyprodané.
11:50
Dnes

Nakažených v Itálii je již přes 200, informoval s odvoláním na tamní úřady deník La Repubblica. Itálie se tím podle italských médií stala co do počtu infikovaných koronavirem třetí zemí na světě, a to po Číně a Jižní Koreji.

Koronavirus se v pěti regionech na severu Itálie začal šířit na konci minulého týdne. Nejvíce pacientů je v Lombardii, kde je podle guvernéra tohoto regionu Attilia Fontany 165 potvrzených případů. V Benátsku je 27 nakažených, méně než deset potvrzených případů je pak rovněž v severních regionech Emilia Romagna, Piemont a Trident-Horní Adiže. Dva případy nahlásil také region Lazio, kde se nachází hlavní město Řím.

11:50
Dnes

V karanténě v Severní Koreji kvůli strachu z šíření koronaviru skončilo 380 cizinců, podle státního tisku se jedná převážně o diplomaty, kteří jsou v izolaci v Pchjongjangu. V karanténě do této doby zůstávalo asi 200 dalších cizinců, po ukončení 30denní izolace ale bylo opatření prodlouženo zatím na dobu neurčitou. KLDR stále tvrdí, že v zemi nemá žádného nakaženého.

Severokorejská vláda rovněž zrušila tradiční pchjongjangský maraton. Asi nejpřísnější opatření platí v provincii Severní Pchjongan u hranic s Čínou. Pod dohledem lékařů je v oblasti asi 3 tisíce obyvatel, u nichž se projevily „podezřelé příznaky“, informovala státní média.

Severokorejci v maskách v maskách proti koronaviru.
11:45
Dnes
!

České zákony umožňují uzavřít po případném výskytu nového koronaviru města podobně jako v Itálii. Řekl to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

11:31
Dnes

Čínské ministerstvo zdravotnictví oznámilo smrt dalších dvou lékařů z provincie Chu-pej, jejíž metropole Wu-chan se stala ohniskem smrtícího koronaviru. Lékařka Sia S'-s' (†29) zemřela v sobotu, mladá gastroenteroložka pracovala ve wuchanské nemocnici Ťiang-pej. Necelých 24 hodin po ní boj s koronavirem prohrál i dvaačtyřicetiletý Chuang Wen-ťün z nemocnice ve městě Siao-kan.

Chuang byl specialistou na respirační onemocnění. „Upřímnou soustrast, byl to hrdina, kterého si budeme navždy pamatovat. Odpočívej v pokoji,“ čínskou sociální síť Weibo zaplavily stovky srdceryvných vzkazů. „Upřímnou soustrast jeho rodině a blízkým. Ne všichni hrdinové nosí masky a pláště,“ psali Číňané.

Čínská lékařka Sia S'-s' (†29) zemřela na koronavirus.Čínský lékař Chuang Wen-ťün (†42) zemřel na koronavirus.
10:25
Dnes
!

České ministerstvo zahraničí se šíření koronaviru věnuje i ve svém doporučení na cesty:

 • „V posledních dnech došlo k potvrzení ohnisek a rozšíření koronaviru v severní Itálii, zejména v regionech Lombardie a Benátska/Veneto. Italská vláda ve spolupráci se zasaženými regiony přijala řadu opatření hygienického i restriktivního charakteru včetně izolace 10 zasažených obcí v Lombardii (Codogno, Castiglione d’Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo e San Fiorano) a jedné v Benátsku (Vo’ Eugenao),“ uvedl resort.
 • MZV proto občanům ČR doporučuje, aby se zasaženým oblastem do doby vyřešení sanitární situace vyhnuli.
 • „Vzhledem k rychlému rozšíření koronaviru v severní Itálii upozorňujeme, že v případě nepříznivého vývoje situace v místě pobytu se návštěvníci mohou ocitnout v případné 14denní karanténě,“ uvedlo ministerstvo.

10:20
Dnes

Koronavirus se v Asii „zakousl“ do akciových trhů, sportovního světa, ale i do politiky:

 • Čína se rozhodla odložit výroční zasedání parlamentu, jehož začátek byl plánován na 5. března. Parlament, který se oficiálně nazývá Všečínské shromáždění lidových zástupců a který sestává asi z 3000 delegátů, se schází zpravidla jednou ročně na desetidenním zasedání v Pekingu, aby kromě jiného vytyčil hlavní ekonomické cíle země.
 • Korejská fotbalová liga je další sportovní soutěží v Asii, na kterou citelně dopadly obavy z šíření koronaviru v regionu. Vedení K-League dnes po krizové schůzce v Soulu oznámilo, že kvůli epidemii nemoci COVID-19 odložilo zahájení domácí sezony na neurčito.
 • Už v pátek představitelé ligy přeložili plánované úvodní zápasy klubů z oblasti Tegu, kde byla zaregistrována většina nakažených v zemi. Kvůli riziku šíření viru do dalších oblastí ale nyní funkcionáři přistoupili ke kompletnímu pozastavení soutěže.
 • Akcie v Asii kvůli koronaviru dál klesají, v Hongkongu o 1,8 procenta, nejvíce za čtyři týdny. Ztráty má i Čína, kde úřady slibují podporu firmám.
10:10
Dnes

Podívejte se na další snímky ze světa. Obavy z koronaviru pronikají už i na svatební fotografie:

Svatební fotka z Hongkongu (24. 2. 2020)Žena s maskou před sestavou zrcadel v jihokorejském Soulu (24. 2. 2020)Na roušky v Japonsku ve veřejné dopravě narazíte na každém kroku (24. 2. 2020)Lidé na ulici v Hongkongu (24. 2. 2020)Muž s rouškou v Pekingu v Číně (24. 2. 2020)
10:02
Dnes

Francie, Švýcarsko, Rakousko ani Slovinsko se zatím nechystají uzavřít kvůli šíření nového typu koronaviru své hranice s Itálií. Tam na severu země na nemoc COVID-19 zemřeli už čtyři lidé. Úřady čtyř sousedních států zatím vyčkávají, v některých se dnes ale sejdou krizové štáby.

„Uzavřít hranice by nedávalo smysl,“ řekl dnes francouzský ministr zdravotnictví Olivier Veran a dodal: „Virus se na hranicích nezastaví.“ Italské úřady podle něj přijaly opatření, aby se nový typ koronaviru přestal šířit. Situace je tak nyní podle Verana pod kontrolou.

Vyčkat dalšího vývoje se rozhodlo také Rakousko. Hraniční kontroly s Itálií nejsou nyní podle ministra zdravotnictví Rudiho Anschobera potřebné. „Dělá nám to ale velkou starost, jsme opatrní a pozorní,“ dodal rakouský ministr. V poledne se sejde kvůli koronaviru ve Vídni zvláštní grémium, jehož členem je kromě kancléře a ministra zdravotnictví také ministr vnitra.

Bezpečnostní složky s rouškou před milánskou katedrálou Duomo (24. 2. 2020)Čtenář novin před milánskou katedrálou Duomo (24. 2. 2020)
9:59
Dnes
!

Počet obětí nového typu koronaviru v íránském městě Kom vzrostl ze 12 na 50, informovala dnes polooficiální agentura ILNA. Je to nejvíc mimo území Číny, odkud se nemoc šíří. Podle jednoho z místních představitelů je nyní ve městě v karanténě přes 250 lidí. Íránská státní média nicméně stále uvádějí jen 12 mrtvých a asi 60 nakažených. První případ infekce ohlásil také sousední Afghánistán.

Podle poslance z města Kom, Ahmada Amirabádího Faraháního, nakažení lidé zemřeli od čtvrtka 13. února. Země přitom oficiálně o prvních nakažených a obětech informovala teprve minulou středu 19. února, poznamenala agentura AP. V rozhovoru s agenturou ILNA Farahání prohlásil, že situace v Komu „není dobrá“. „Žádná ze zdravotních sester nemá k dispozici potřebné ochranné pomůcky,“ podotkl s tím, že někteří zdravotníci dokonce město opustili.

9:57
Dnes

Akcie na evropských trzích zahájily týden prudkým poklesem, zejména v Itálii, kde od víkendu rychle přibývá nových případů nákazy koronavirem. Hlavní index italských akcií odepisuje skoro pět procent, zájem je naopak o zlato a státní dluhopisy, hlavně americké a německé.

9:56
Dnes

Nový typ koronaviru si v Itálii vyžádal již čtvrtou oběť, je jí 84letý muž z lombardského města Bergama na severu země. Nakažených je v zemi již 149, informoval s odvoláním na šéfa civilní obrany Angela Borrelliho deník La Repubblica. Itálie se tím podle italských médií stala co do počtu infikovaných koronavirem třetí zemí na světě, a to po Číně a Jižní Koreji.

První dvě oběti v Itálii byli 78letý muž a 76letá žena. Muž, jehož úmrtí úřady dnes oznámily, byl již hospitalizován v nemocnici kvůli jiným onemocněním.

„Nemyslím si, že karanténní opatření v několika následujících dnech poleví,“ zdůraznil premiér Giuseppe Conte, podle kterého může počet nemocných v příštích dnech vzrůst.

9:35
Dnes

„Íránské ministerstvo zdravotnictví registruje smrt 12 osob a 47 případů infekce v zemi,“ uvedl poslanec íránského parlamentu Asadolláh Abbásí na tiskové konferenci, která se konala po jednání zákonodárného sboru věnovaném šíření nového koronaviru v zemi.

Většina případů nákazy se soustřeďuje do města Kom, kam nemoc COVID-19 zanesli podle íránských úřadů lidé, kteří přicestovali z Číny. Infekce se ale již rozšířila i do dalších íránských měst, včetně metropole Teheránu.

9:12
Dnes

Do Francie přijíždí kvůli novému typu koronaviru o 30 až 40 procent méně turistů, než se očekávalo. Propad návštěvnosti tak bude mít významný vliv na francouzskou ekonomiku, řekl zpravodajskému serveru CNBC francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Francie je jednou z nejnavštěvovanějších zemí světa a turismus se na jejím hrubém domácím produktu (HDP) podílí zhruba osmi procenty.

Le Maire na okraj dvoudenního zasedání finančních představitelů skupiny největších světových ekonomik G20 v Rijádu řekl, že do Francie každoročně přijíždí na 2,7 milionu čínských turistů. „V roce 2020 to tak samozřejmě nebude,“ dodal.

Do Francie v roce 2018 přicestovalo podle údajů jejího ministerstva pro Evropu a zahraniční záležitosti zhruba 89,4 milionu turistů, což byl rekord. Rekordní byla odhadem i suma, kterou tam turisté utratili, a to 56,2 miliardy eur (1,4 bilionu Kč).

Většina návštěvníků, zhruba 79 procent, pocházela z Evropy, ale nejstrmější nárůst vykázala asijská klientela. Z tohoto kontinentu v roce 2018 do Francie přicestovalo o 7,4 procenta více hostů.

9:08
Dnes

Na oslavě narozenin napadl skupinu žen asijský muž v anglickém Birminghamu. Mezi ženami byla i Číňanka, která v muži svou přítomností vyvolala vztek a byla jím následně slovně napadena. Agresivní Asiat nešetřil vulgárními nadávkami a ženu usvědčil i z roznášení viru Covid-19. „Seber si svůj koronavirus a táhni s ním zpět domů!“

Oslavenkyně se své čínské přítelkyně zastala, pokusila se ho odstrčit a byla následně uhozena agresorem. Utrpěla ránu do hlavy, spadla na chodník, uhodila se a upadla do bezvedomí. Muž poté dále slovně napadal přítomné ženy, po chvíli se však otočil a odešel se svými přáteli čekajícími opodál. „Byla jsem šokovaná a vyděšená jeho agresivním chováním a strašnými slovy,“ popsala svůj pocit napadená Meera Solanki.

Žena strávila šest hodin v Heartlandské nemocnici a ze zranění se zotavovala týden. Podle svědků šlo o „neopodstatněný a extrémně ohavný čin“.

8:27
Dnes

Experti mají za to, že se koronavirus rozšířil ze zvířecího masa prodávaného na wuchanských trzích, čímž bylo viru umožněno zmutovat a infikovat lidi. Koronaviry jsou navíc u zvěře poměrně časté a jejich výskyt není považován za neobvyklý. Většina lidských virových onemocnění vzniká z virů napadajících jiné živočišné druhy.

Po mutaci, kterou Covid-19 prošel, aby mohl infikovat člověka, již nemůže ve své aktuální formě nakazit zvířata. Domácí mazlíčci se tedy přenašečem tohoto typu viru stát nemůžou, napadnout je však může jiná forma koronaviru.

Dobrovolníci dezinfikují čínský Wu-chan (24. 2. 2020)Dobrovolníci dezinfikují čínský Wu-chan (24. 2. 2020)
7:56
Dnes

První případ nákazy novým koronavirem dnes oznámil Bahrajn. Informovala o tom tamní státní tisková agentura s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Nakaženým je bahrajnský občan, který se vrátil z Íránu. O prvních třech infikovaných pak informoval i další ze států Perského zálivu, Kuvajt. Rovněž se jedná o osoby, které navštívily Írán, uvedla agentura Reuters.

Írán má nyní osm mrtvých a 43 nakažených. Tamní ministr zdravotnictví uvedl, že do města Kom nákazu zanesli lidé, kteří přicestovali z Číny.

7:45
Dnes
!

Opatření máme stále stejná. V rámci Evropy, na základě jednání ministrů zdravotnictví, jsou naše opatření prakticky jedna z nejpřísnějších. Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet. Situace v Itálii mě trochu znervózňuje, protože se zdá, že tam počet případů stále poměrně výrazně roste, i skokově ze dne na den,“ řekl Vojtěch.

V tuto chvíli Vojtěch nepočítá se zpřísněním opatření. „Ale situace se vyvíjí, takže uvidíme v následujících dnech. Pokud to bude vyžadovat situace s tím, že by počet případů nadále zásadně rostl a nedařilo se Itálii to zastavit, tak bychom museli případně přijmout nějaká opatření ve smyslu možná nějakých omezení příletů a tak dále, ale zatím to nechci předjímat,“ uvedl.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na mimořádné tiskové konferenci k opatřením kvůli koronaviru. (26.1.2020)
07:44
Dnes

Obavy z koronaviru přetrvávají i v Japonsku, kde roušky s respirátory nasadili i zápasníci sumo.

Hlavní hygienici zemí Evropské unie dnes mají telefonickou konferenci, aby sdíleli informace a hovořili o případných dalších opatřeních.

Zápasníci sumo v japonské Osace aké nasadili na nádraží roušky kvůli koronaviruCestující na izraelském letišt iBen Guriona
7:35
Dnes

Jižní Korea má tradičně přísná karanténní opatření. Naposledy vyhlásila nejvyšší stupeň zdravotní pohotovosti před 11 lety kvůli chřipce H1N1. Většina úmrtí je hlášena z nemocnice v provincii Kjongsang pukdo, jejímž střediskem je město Tegu s 2,5 milionu obyvatel.

Země kvůli rostoucímu počtu lidí nakažených novým koronavirem zvýšila zdravotní pohotovost na nejvyšší stupeň. Zvýšená pohotovost vládě umožňuje vynucovat zákaz veřejných aktivit i dočasné uzavření škol.

Obavy ze šíření koronaviru: Tržnice v jihokorejském Soulu a probíhající dezinfekceObavy ze šíření koronaviru: Tržnice v jihokorejském Soulu a probíhající dezinfekceObavy ze šíření koronaviru: Tržnice v jihokorejském Soulu
7:32
Dnes

Jižní Korea ohlásila 161 nových případů nákazy koronavirem. Celkový počet nakažených v této zemi tak stoupl na 763 lidí, uvedly tiskové agentury s odvoláním na místní úřady. Počet obětí nemoci COVID-19, již koronavirus způsobuje, stoupl na sedm.

Předchozí bilance, ohlášená v neděli, činila pět mrtvých a 602 nakažených, včetně 46 nových případů. Země kvůli rostoucímu počtu lidí nakažených novým koronavirem zvýšila zdravotní pohotovost na nejvyšší stupeň. Zvýšená pohotovost vládě umožňuje vynucovat zákaz veřejných aktivit i dočasné uzavření škol.

Ženy v Jižní Koreji s rouškami kvůli obavám ze šíření koronaviruZdravotník v jihokorejském Daegu, kde se potvrdil výskyt koronaviru
7:11
Dnes

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na čtvrtek svolá Ústřední epidemiologickou komisi kvůli koronaviru. V tuto chvíli ministr neplánuje zpřísnění opatření. „Já jsem rozhodl, že svolám takzvanou Ústřední epidemiologickou komisi, což je meziresortní orgán, kde je i ministerstvo zahraničních věcí a další. Ta by se měla sejít ve čtvrtek,“ uvedl ministr. Ústřední epidemiologická komise je stálým pracovním orgánem vlády.

6:20
Dnes

Obavy z nákazy se dál šíří světem. I na katolické mši ve Vietnamu je rouška povinnou výbavou.

Mše ve Vietnamu: Rouška je povinnou výbavou (24. 2. 2020)Mše ve Vietnamu: Rouška je povinnou výbavou (24. 2. 2020)
5:35
Dnes

A co je nového v Itálii a Rakousku?

 • Rakouské úřady ohlásily obnovení železničního spojení s Itálií přes Brennerský průsmyk. Stalo se tak poté, co zde v neděli večer přerušily osobní železniční dopravu kvůli podezření na koronavirus u dvou cestujících ve vlaku z Benátek do Mnichova. Testy ale v obou případech podezření nepotvrdily, uvedla agentura AFP.
 • „Poplach je odvolán, testy u dvou podezření skončily negativním výsledkem,“ uvedlo rakouské ministerstvo vnitra. Rakouské dráhy ÖBB následně ohlásily, že úřední uzavření tratě přes Brenner bylo zrušeno. Dnes mají vlaky jezdit podle jízdního řádu.
 • Ve vlaku z Benátek do Mnichova, který v neděli večer musel zůstat stát na hraničním nádraží na italském území, bylo asi 300 cestujících, převážně Němců a Rakušanů. U dvou Němek, které nastoupily v Benátkách, bylo zjištěno podezření na koronavirus, což italské státní dráhy Ferrovie dello Stato (FS) sdělily rakouským drahám ÖBB. Dráhy následně o situaci informovaly rakouské ministerstvo vnitra a úřady vjezdu vlaku do Rakouska zabránily.
 • Důležité železniční spojení přes Brennerský průsmyk bylo přerušeno na asi čtyři hodiny, uvedla agentura Reuters.
5:33
Dnes
!

Pěkné pondělní ráno. Tady jsou novinky, které o novém koronaviru přinesla noc na dnešek. Nejdříve ty z Číny:

 • Obětí nového koronaviru se v pevninské Číně stalo již 2592 lidí, od posledního sčítání tak přibylo 150 mrtvých. Z nich až na jednu výjimku všichni zemřeli v centrální provincii Chu-pej, považované za ohnisko nákazy, uvedla agentura AFP s odvoláním na čínské úřady.
 • Nová čísla podle AFP svědčí o zhoršování situace poté, co v neděli úřady hlásily 97 nových obětí nemocí COVID-19, kterou virus způsobuje.
 • Úřady také oznámily 409 nových případů infekce, opět převážně v provincii Chu-pej, což je ale pokles oproti 648 novým případům, oznámeným o den dříve, upozornila agentura Reuters.
 • V pevninské Číně, do které se nepočítá autonomní Hongkong a Macao, je celkem 77 150 nakažených.
Obavy ze šíření koronaviru přetrvávají i v PekinguLidé s rouškami a respirátory v čínském PekinguNemocnice ve Wu-chanu, ohnisku koronavirové nákazy, mají dál napilno
23:55
23. 2. 2020

Děkujeme za pozornost našemu online zpravodajství o novém koronaviru, neděle byla jeho 31. dnem, ale od pondělního časného rána pokračujeme.

 • Nový typ koronaviru stále zabíjí v Číně, odkud se od prosince šíří, ale přibývá nakažených lidí i úmrtí také jinde ve světě. Čínský prezident Si Ťin-pching řekl, že podobně naléhavá zdravotní pohotovost Čínu nepotkala od roku 1949. Situace je podle něj stále složitá.
 • V Evropě je situace dramatická v Itálii. Země má tři mrtvé a přes 150 nakažených, až 50 000 lidí z 11 obcí a měst je v úplné karanténě. Lombardie, Piemont a Benátsko na týden uzavřely všechny školy, ruší se veškeré veřejné akce a předčasně skončí i tradiční, turisty hojně navštěvovaný karneval v Benátkách.
 • Rakousko přerušilo s Itálií železniční spojení v Brennerském průsmyku, když přes hranice nepustilo vlak z Benátek. Dva lidé v něm vykazovali příznaky nového koronaviru.
 • V pevninské Číně nově zaznamenali 97 mrtvých, celkově od prosince tedy 2442 obětí nákazy. Počet nakažených tam jenom za sobotu vzrostl o 648, podle čínských úřadů je celkově nakaženo téměř 77 000 lidí. Většina z těchto údajů připadá na provincii Chu-pej, která je ohniskem nákazy. Údaje svědčí podle úřadů o tom, že se nákazu daří udržet v hranicích provincie.
 • Pro nejvyšší stupeň zdravotní pohotovosti se rozhodla i Jižní Korea, která má už přes 600 nakažených a šest úmrtí.
 • Vůbec nejvíc mrtvých mimo Čínu hlásí Írán, kde nemoci COVID-19, již koronavirus způsobuje, už podlehlo osm lidí. Turecko, Afghánistán, Pákistán a Arménie omezují spojení s Íránem ve snaze bránit se přenosu nákazy. Ochranná opatření ohlásil už také Irák. Jordánsko se v zájmu prevence rozhodlo nepouštět na své území cizince cestující ze zemí nejvíce postižených koronavirem - z Číny, Jižní Koreje a Íránu.
 • Epidemie nového typu koronaviru může nepříznivě ovlivnit globální hospodářství. Proto se finanční představitelé skupiny největších světových ekonomik G20 o víkendu dohodli, že podniknou náležité kroky k omezení negativních dopadů.
 • Česká republika, která nemá žádný případ nakaženého, v neděli poslala humanitární pomoc Číně. Z Vídně odstartovalo rakouské letadlo s nákladem zdravotnického materiálu určeného pro boj s epidemií. Na začátku února o pomoci rozhodla vláda. V letadle je 25 tun materiálu, z nichž 4,5 tuny poskytla ČR. Náklad tvoří zejména ochranné pomůcky, jako roušky, rukavice a obleky a dezinfekční prostředky.
Benátky naplno zasáhly obavy z nového koronaviru (23. 2. 2020)
23:50
23. 2. 2020

V pondělí se má podle rakouského ministra vnitra Karla Nehammera sejít skupina, která má na starosti koronavirus, aby diskutovala o zavedení pohraničních kontrol s Itálií. Takové kontroly by podle generála Franze Langa, který má na starosti veřejnou bezpečnost, mohly být zavedeny během hodiny, napsala agentura Reuters.

Důležité vlakové spojení přes Brennerský průsmyk je podle agentury AFP přerušeno až do odvolání. Podle policie se dva němečtí cestující, jichž se podezření z nákazy týkalo, v zastaveném vlaku již nenacházejí.

Není jasné, kdy bude vlak moci pokračovat v jízdě, řekl mluvčí rakouských drah ÖBB. Přepravuje kolem 300 cestujících, většinou Rakušanů a Němců, uvedla tisková agentura APA.

Uzavření tratě přes Brenner bylo zrušeno, koronavirus se u cestujících vyloučilUzavření tratě přes Brenner bylo zrušeno, koronavirus se u cestujících vyloučilUzavření tratě přes Brenner bylo zrušeno, koronavirus se u cestujících vyloučil
22:30
23. 2. 2020
!

Osobní železniční doprava mezi Rakouskem a Itálií přes Brennerský průsmyk byla v neděli večer zcela přerušena v důsledku podezření na koronavirus u dvou cestujících. Oznámily to podle agentury APA rakouské státní dráhy (ÖBB).

Italské státní železnice Ferrovie dello Stato (FS) rakouským drahám sdělily, že ve vlaku směřujícím z Itálie do Rakouska se nacházejí dvě osoby s podezřením na nákazu koronavirem. Dráhy následně o situaci informovaly rakouské ministerstvo vnitra a úřady vjezdu vlaku do Rakouska zabránily.

Vlak se nyní podle ministerstva vnitra nachází na hraničním nádraží na italském území a další postup se řeší ve spolupráci s italskými úřady. „Vlak je každopádně zastaven,“ uvedl ministr vnitra Karl Nehammer. Vlak podle něj mířil z Benátek do Mnichova.

Uzavření tratě přes Brenner bylo zrušeno, koronavirus se u cestujících vyloučilUzavření tratě přes Brenner bylo zrušeno, koronavirus se u cestujících vyloučilUzavření tratě přes Brenner bylo zrušeno, koronavirus se u cestujících vyloučilUzavření tratě přes Brenner bylo zrušeno, koronavirus se u cestujících vyloučilUzavření tratě přes Brenner bylo zrušeno, koronavirus se u cestujících vyloučil
21:54
23. 2. 2020
!

V neděli večer odmítlo Rakousko vpustit do země vlak příjíždějící z Benátek poté, co italské dráhy oznámily, že ve vlaku jsou dva lidé s horečkami. Informoval o tom britský portál Sky News. Rakouské ministerstvo vnitra uvedlo, že vlak z Benátek do Mnichova byl zastaven na rakouských hranicích cestou přes Brennerský průsmyk a o dalším postupu diskutuje společně s italskou stranou.

20:29
23. 2. 2020

Podle nejnovějších infromací je v Itálii už přes 150 nakažených.

Policista s rouškou oznamuje řidiči uzavírku silnice na severu Itálie kvůli epidemii koronaviru (23. 2. 2020)Policista s rouškou oznamuje řidiči uzavírku silnice na severu Itálie kvůli epidemii koronaviru (23. 2. 2020)
19:30
23. 2. 2020

Ve snaze zabránit dalšímu šíření epidemie nového koronaviru se italské úřady rozhodly zrušit všechny dnešní sportovní zápasy v regionech Lombardie a Benátsko, včetně tří utkání nejvyšší fotbalové soutěže.

V Serii A se neodehrály zápasy Inter Milán-Sampdoria Janov, Atalanta Bergamo-Sassuolo Calcio a Hellas Verona-Cagliari Calcio. Již dříve bylo zrušeno druholigové utkání Ascoli Calcio proti US Cremonese

Zápas mezi AS Řím a týmem U.S. Lecce se odehrál, i přesto se ale fanoušci na utkání chránili ochrannými pomůckami.

Muž stojící před San Sirem, stadionem dvou velkých fotbalových velkoklubů: AC Milán a Inter Milán. Kvůli koronaviru byl odložen zápas mezi Interem Milán a Sampdorií (23. 2. 2020)Muž stojící před San Sirem, stadionem dvou velkých fotbalových velkoklubů: AC Milán a Inter Milán. Kvůli koronaviru byl odložen zápas mezi Interem Milán a Sampdorií (23. 2. 2020)Muž stojící před San Sirem, stadionem dvou velkých fotbalových velkoklubů: AC Milán a Inter Milán. Kvůli koronaviru byl odložen zápas mezi Interem Milán a Sampdorií (23. 2. 2020)Zápas italské fotbalové ligy mezi AS Řím a U.S. Lecce. Fanoušci v obavě před nákazou koronavirem nosí roušky a respirátory (23. 2. 2020)Zápas italské fotbalové ligy mezi AS Řím a U.S. Lecce. Fanoušci v obavě před nákazou koronavirem nosí roušky a respirátory (23. 2. 2020)
18:45
23. 2. 2020

Situace s prudkým nárůstem počtu infikovaných na Apeninském poloostrově vyvolala znepokojení u Světové zdravotnické organizace (WHO) a přiměla ji poslat do Itálie experty. „Posílám do Itálie... tým, aby spolupracoval při zkoumání toho, jak se virus šíří a jak ho zastavit,“ uvedl na twitteru regionální ředitel organizace pro Evropu Hans Kluge.

18:15
23. 2. 2020
!

Nový koronavirus v Itálii už zavinil smrt tří lidí. Podle úřadů i třetí obětí je starší osoba. Jde o ženu, která také trpěla rakovinou. V Itálii kvůli koronaviru zemřeli tři lidé. Prvními dvěma oběťmi byli muž (†78) a žena (†76). V neděli k nim podle sdělení lombardijského radního Gallery přibyla další postarší žena, která trpěla rovněž rakovinou, z města Crema, ležícího východně od Milána.

Z celkem 132 nakažených je 26 pacientů ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče. Zdravotníci provedli přes 3000 dalších testů, na jejichž výsledky se nyní čeká.

17:10
23. 2. 2020

Čtyři nové případy koronaviru v Británii oznámila televize Sky News. Jde o Brity a Iry, kteří dorazili v sobotu z výletní lodi Diamond Princess, která kotví v japonské Jokohamě.

16:17
23. 2. 2020

Finanční představitelé skupiny G20 se dohodli, že podniknou náležité kroky k omezení dopadů epidemie koronaviru na světovou ekonomiku. Uvedl to saúdskoarabský ministr financí Muhammad Džadaán po dvoudenním zasedání finančních představitelů G20 v Rijádu.

16:15
23. 2. 2020

Italské Benátky naplno zasáhly obavy z nového koronaviru. Lidé v ochranných oblecích i v maskách jsou k vidění na náměstí svatého Marka i na gondolách.

Benátky naplno zasáhly obavy z nového koronaviru (23. 2. 2020)Benátky naplno zasáhly obavy z nového koronaviru (23. 2. 2020)Benátky naplno zasáhly obavy z nového koronaviru (23. 2. 2020)Benátky naplno zasáhly obavy z nového koronaviru (23. 2. 2020)Benátky naplno zasáhly obavy z nového koronaviru (23. 2. 2020)
15:05
23. 2. 2020

Při nedělním odpoledni pro vás máme souhrn informací o koronaviru v Itálii:

 • Počet lidí nakažených koronavirem v Itálii už překročil 130, nemocní jsou v pěti regionech na severu země. Oznámil to dnes šéf civilní obrany Angelo Borrelli. Pro více než 50 000 obyvatel 11 obcí a měst, kde se infekce objevila, platí úplná karanténa.
 • Vláda rezidentům zakázala je opustit, zvenčí se do nich kvůli uzavřeným přístupovým cestám nikdo nedostane. Kvůli nárůstu počtu nemocných budou v lidnatých regionech Lombardie, Piemont a Benátsko na týden uzavřené všechny školy, ruší se veškeré veřejné akce a předčasně skončí i tradiční, turisty hojně navštěvovaný karneval v Benátkách.
 • Jen v Lombardii je nyní podle guvernéra tohoto regionu Attilia Fontany 89 potvrzených případů nemoci COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. Nakažení už jsou i ve více než milionovém Miláně, nejvíce případů ale stále připadá na město Codogno, odkud se zřejmě infekce rozšířila.
 • Fontana po domluvě s ministrem zdravotnictví Robertem Speranzou nařídil uzavření všech škol od mateřských školek až po univerzity; až do odvolání se nemají konat ani žádné větší kulturní, sportovní či zábavné akce, a to ani v soukromí. Hrát tak nebude například ani slavná milánská opera La Scala. Lombardie patří k nejbohatším italským regionům a opatření se dotknou deseti milionů jejích obyvatel.
 • Téměř shodné kroky podnikl i guvernér sousedního pětimilionového Benátska Luca Zaia. Kromě uzavření škol a muzeí nařídil i ukončení slavného benátského karnevalu. Ten sice začal už 8. února, jeho vyvrcholení ale mělo přijít v úterý. V Benátsku zatím úřady registrují 24 nakažených. Alarmující ale podle nich je, že tři nemocní se už objevili i v Benátkách, ačkoli ještě v sobotu byly všechny potvrzené případy z obce Vo Euganeo nedaleko Padovy, odkud pocházela první italská oběť koronaviru.
 • Preventivní uzavření univerzit nařídil i sousední region Furlansko-Julské Benátky, kde zatím není ani jeden nemocný.
 • Testy dnes prokázaly nákazu koronavirem rovněž u šesti pacientů v Turíně v regionu Piemont, uvedl list La Stampa. Taktéž tento pětimilionový region proto nechá na týden zavřít brány všech škol.
15:00
23. 2. 2020

Své hranice s Íránem kvůli prevenci dočasně uzavřely Turecko, Afghánistán a Pákistán. Jordánsko se ze stejného důvodu rozhodlo nevpouštět na své území cizince cestující z Číny, Íránu a Jižní Koreje.

Nedlouho po informaci íránských úřadů o osmé oběti a 43 nakažených turecké ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že od nedělních 15 hodin uzavírá všechny dálnice a železnice vedoucí z Íránu a také zastavuje všechny lety z této země. Následně svou hranici s Íránem uzavřel i Pákistán a afghánská vláda zakázala cesty z Íránu a do Íránu.

Jordánsko se rozhodlo preventivně omezit riziko zavlečení koronaviru tím, že zakázalo vstup na své území všem cizím státním příslušníkům cestujícím ze zemí, které mají s novou chorobou způsobenou tímto novým virem největší potíže. Kromě Íránu jsou to Čína a Jižní Korea.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

nefritek ( 24. února 2020 14:10 )

Musíš počkat až co řekne a povolí EU.

cepp ( 24. února 2020 13:47 )

Pane ministře konejte rychleji, jsme ve středu Evropy a tak se přes nás cestuje všemi směry. Je proto důležité se připravit na různé zákazy. Doporučuji si proto udělat v domácnosti "potravinový baliček přežití", který by měl obsahovat trvanlivé potraviny, léky, baterie, vodu i čistící hygienické potřeby alespoň na 14 dnů případného zákazu vycházení.
I kdyby k ničemu takovému nedošlo, přiměřenou zásobu bychom měli mít doma stále.

banany ( 24. února 2020 13:37 )

Dle recenzí je vidno že si mladí neuvědomují vážnost nákazy kde jde o život!!!Více méně si z toho dělají legraci. Přežijí jen hodně silné s vysokou imunitou a zdravé jedinci!!!!!!!!!!

titan33 ( 24. února 2020 13:14 )

no jasně vem svoje děcka na kolena, držíš jim ručičky aby neslítly a začneš popěvovat ááá"Takhle jedou páníčkové z města když jim je dlouhá cesta a přítvrdíš v notaci Takhle jedou sedláci kdy už mají po práci"

gurke ( 24. února 2020 13:14 )

Co když by ten virus chytla i Vondráčková? To by byla mela.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud