Čaputovou následuje další žena. Řekové si jako prezidentku zvolili soudkyni

Autor: ČTK - 
22. ledna 2020
12:50

Řecký parlament ve středu zvolil novou prezidentkou země soudkyni Katerinu Sakellaropulosovou (63). Informovala o tom místní média. Poprvé se tak hlavou řeckého státu stane žena. Úřadu se ujme 13. března, kdy skončí mandát nynějšímu prezidentu Prokopisovi Pavlopulosovi. Sakellaropulosová se tak zařadí po bok hrstce žen, které stojí v čele svých států nebo vlád. Svou první prezidentku si v roce 2019 zvolili také na sousedním Slovensku, stala se jí Zuzana Čaputová.

Sakellaropulosová při hlasování v parlamentu dostala 261 hlasů. Stačilo přitom, aby ji ve 300členném parlamentu podpořilo 200 zákonodárců. Do prezidentského úřadu ji navrhla vládní strana Nová demokracie premiéra Kyriakose Mitsotakise, podpořila ji ale i hlavní opoziční strana SYRIZA.

Budoucí prezidentka byla od října 2018 předsedkyní Státní rady, což je řecký nejvyšší správní soud. I do této funkce byla zvolena jako první žena v historii. Řecký prezident má spíše ceremoniální úlohu. Jeho funkční období je pětileté.

Prezidentka je symbolem nové éry

Premiér Mitsotakis označil zvolení Sakellaropulosové za symbol „nové éry“ a jednoty národa. „Dokazuje to, že se Řekové umí v důležitých otázkách spojit,“ řekl Mitsotakis novinářům po hlasování parlamentu. Dodal, že doufá v efektivní spolupráci s opozicí také v budoucnu.

Sakellaropulosová už před volbou uvedla, že její nominace je „vzdáním pocty jak justici, tak moderní řecké ženě“. Podle řeckých médií je výběr ženy do čela země jasným signálem, že věci v Řecku se mění.

Zastoupení žen ve vedoucích funkcích v Řecku je stále nízké. Podle loni zveřejněného průzkumu evropského statistického úřadu Eurostat zaujímají ženy v Řecku jen 32 procent všech manažerských pozic, což je pod unijním průměrem (36 procent). Česká republika dopadla v tomto průzkumu ještě hůř (29 procent), údaje jsou ale z roku 2017.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

cesky_novinar ( 22. ledna 2020 17:28 )

měli si zvolit čobolici Čaprdlajzovou ta tlemící se hnačková šklebna zvládne víc než čobolí latríny

tomik007 ( 22. ledna 2020 16:21 )

CZAPUTOVA je daleko hezci

karambol ( 22. ledna 2020 14:34 )

stejná aktivistka ako ČAPUTOVÁ to budou migranti mít veselo! a evropa zlo,­tero­rismus­,vraž­dy!! ještě richterová od pirátu a mužeme se jít oběsit! ženy jsou blbky,zlo podívejte se na Džami­lu,Něm­covou­,Dža­milu,­Šroj­drovou­,kan­týnskou­,Klu­sovou­,Iso­vou,Ba­siko­vou,Gr­etu,i naší libereckou hruza a děs jelit.

Schlafenberg ( 22. ledna 2020 13:23 )

A je to taky krasavice jako ta slovenská pizda

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud