Chudá dívka (†24) roky téměř nejedla, aby měl bratr na léky. Boj o život prohrála

Autor: sova - 
14. ledna 2020
17:40

V Číně zemřela silně podvyživená studentka, která po dobu dvou let žila jen ze dvou juanů (6,50 korun) denně. Do chudoby se uchýlila dobrovolně, aby mohla finančně podporovat svého nemocného bratra. Dívka jménem Wu Huayan (†24) se objevila v médiích už minulý rok – poté, co byla v říjnu přijata do nemocnice s dýchacími potížemi. Tehdy vážila jen něco přes 20 kilogramů. Navzdory darům, které jí měly pomoci se z otřesného zdravotního stavu dostat, oznámil v pondělí její bratr smutnou zprávu o jejím úmrtí. Píše o tom stanice BBC.

Wu podle dostupných informací studovala třetím rokem vysokou školu a kromě respiračních obtíží trpěla i problémy se srdcem a ledvinami. To vše v důsledku toho, že v posledních pěti letech strávila minimální množství jídla.

Proč se ale mladá žena do této situace dostala? Když jí byly čtyři roky, spolu se svým bratrem přišli o matku. Krátce nato zemřel i jejich otec. Od té doby se o sourozence starala jejich babička, později teta se strýcem. I přesto jim rodina mohla poskytnout každý měsíc pouze 300 juanů (necelých 1000 korun).

Polovina vlasů a obočí jí vypadala

Většina z této částky přitom pravidelně putovala na léky pro jejího bratra, který měl potíže s duševním zdravím. To znamenalo, že Wu se rozhodla žít pouze ze dvou juanů na den.

Pět let tak přežívala převážně z pojídání chilli papriček a malých soust rýže. Pro její fyzický vývoj to znamenalo učiněnou zkázu – byla vysoká pouze 135 centimetrů. Doktoři navíc během její hospitalizace uvedli, že kvůli podvýživě jí vypadala polovina jejích vlasů a obočí.

Lidé se i přes cenzuru začali vyptávat

Sourozenci pocházeli z provincie Guizhou, jedné z nejchudších oblastí Čínské lidové republiky. Jejich případ přilákal pozornost médií k problému extrémní chudoby v nejlidnatější zemi světa. Zatímco čínská ekonomika v posledních několika desetiletích raketově rostla, míra chudoby zůstala stále stejná. Podle údajů Čínského statistický úřadu žilo pod národní hranicí chudoby (43 korun na den) více než 30 milionů lidí.

Případ Wu tak vedl v některých případech i k otevřeným kritickým vyjádřením ve směru k tamním autoritám. V Číně přitom panuje silná cenzura. Na sociálních sítích se například lidé opakovaně dotazovali, zda nešlo pro dívčinu záchranu udělat více. Příspěvky samozřejmě rychlým tempem z tamního internetu mizely.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Kopacka ( 15. ledna 2020 01:53 )

Ano, v Číně zemřela podvýživená dívka, která se ale dobrovolně rozhodla hladovět. Naopak, co se týče sociálního rozvoje, tak čínská společnost dokázala eliminovat extrémní chudobu v neuvěřitelně rychlém období, které nemá ve světě srovnání.
http­s://fa­ei.cz­/boha­tych-cinanu-je-uz-vice-nez-bohatych-americanu/
http­s://ww­w.li­terar­ky.cz­/rea­ding-china/377-aromir-slapota-cina-je-v-dlouhodobem-srovnani-nejuspesnejsi-zeme

anonym01 ( 14. ledna 2020 20:42 )

kdes by ty zes nepomohl? jste v cine porad nalozeny. treba banker kellner? proč neprispel?

anonym01 ( 14. ledna 2020 20:39 )

tak dopadneme my kdyz vyhodíme neziskovky odsud. I.T. napriklad

tarzanzroduopic ( 14. ledna 2020 18:42 )

Takým lidem je potřeba pomáhat a ne vyžraným a nevděčným moslimom co si ničeho neváží a pohrdají soucitem! Kde byli neziskovky, kde zůstali řeči Makrely s Makarónem, proč se tady neangažuje papež a proč teď zalezli všechny sluníčka?! *** jste všichni!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud