Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Polojasno 25°C

Ukrajina si vymění zajatce se separatisty. Moskva souhlasí, půjde o desítky lidí

Autor: ČTK, sova - 
28. prosince 2019
13:00

Ukrajinská vláda a proruští separatisté z východu Ukrajiny se dohodli, že si v neděli vymění desítky zajatců. Podle agentury AFP to v sobotu oznámila takzvaná Doněcká lidová republika, kterou povstalci vyhlásili v roce 2014. Média tento vývoj očekávala, Moskva a Kyjev před Vánoci avizovaly, že do konce roku dojde na výměnu vězňů ve formátu „všichni za všechny“.

Ukrajinské orgány nově událost nechtěly komentovat, ruská média podle AFP informují, že dějištěm výměny bude frontová linie ukrajinského konfliktu. Přípravy kroku, o kterém se jednalo několik let, se dolaďují od průlomové schůzky ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, kterou na začátku prosince v takzvaném normandském formátu (Ukrajina, Rusko, Německo, Francie) pořádala Paříž.

„Kyjev a Donbas (separatisté) dosáhly dohody ohledně výměny vězňů... tuto neděli 29. prosince,“ uvedla vyjednavačka vlády Doněcké lidové republiky Darja Morozovová. Její strana údajně vydá 55 zajatců, zatímco opačným směrem poputuje 87 lidí.

Zelenskyj bere výměnu jako osobní záležitost

Ruský delegát ze skupiny, která jedná o podmínkách mírového urovnání donbaské krize, v pondělí oznámil, že chystaná výměna se týká všech vězňů na obou stranách. Dohodu následně potvrdila i ukrajinská delegace na mírových rozhovorech, jakož i šéf zprostředkovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Další podrobnosti ale dosud zveřejněny nebyly.

Ukrajinský prezident Zelenskyj ještě před pařížským summitem označil výměnu všech zajatců za svou osobní záležitost. „Chtěl bych, aby Nový rok naši lidé přivítali se svými rodinami na Ukrajině, je to pro mě osobní záležitost. Chci opravdu velkou výměnu,“ řekl novinářům. Letos v září si obě strany vyměnily 35 vězněných lidí.

Na summitu normandské čtyřky také lídři čtyř zemí vyzvali ke konečnému zastavení palby na frontové linii. To se ovšem podle zpráv z Donbasu do Vánoc nepodařilo. Boje na východě Ukrajiny od roku 2014 připravily o život na 13 000 lidí.

Templ ( 28. prosince 2019 18:32 )

Dáma s kosou a co umíš Ty blbe? 😂😂😂

dama_s_kosou ( 28. prosince 2019 14:45 )

Ne nadarmo se vzdy rikalo, ze rusko sousedi s kym chce. Vzdycky to byla a je jen buranska pakaz co umi jen chlastat a valcit.

Manowar ( 28. prosince 2019 13:58 )

Co ti na takové výblitky říkají doma soudruzi rodiče?

MarkusHermann ( 28. prosince 2019 13:56 )

Banderovci si vymění zajatci z vlastenci Donbasu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud