Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Jasno 22°C

Spí na kartonech, trpí úzkostmi. Organizace bije na poplach kvůli malým migrantům

Autor: ČTK, sova - 
18. prosince 2019
15:23

V nelidských a ponižujících podmínkách žijí v uprchlickém táboře na ostrově Lesbos stovky dětí, které se do Řecka dostaly bez doprovodu rodičů. Uvedla to ve středu mezinárodní lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW), která zároveň vyzvala členské země Evropské unie, aby děti a mladistvé z tábora Moria přijaly. Podle HRW je ohroženo jejich psychické i fyzické zdraví.

Pracovníci HRW navštívili v polovině října tábor Moria na Lesbu a hovořili s 22 z více než tisíce dětí a mladistvých, které v něm v té době pobývali. Nejmladším z nich bylo čtrnáct. Většina z nich trpí podle organizace úzkostmi, depresemi, nespavostí a bolestmi hlavy.

Kvůli nedostatečné kapacitě musí žít mimo tábor

Tábor Moria má zvláštní oddělení pro děti a mladistvé, kteří do Řecka doputovali bez doprovodu dospělého. Podle HRW ale kvůli nedostatečné kapacitě většina dětí žije mezi zbylými uprchlíky nebo dokonce mimo tábor v nedalekém olivovém háji.

„Stovky osamělých dětí jsou na Lesbu ponechány svému osudu, spí na matracích a kartonových krabicích a jsou přitom vystaveny zhoršujícím se a nebezpečným povětrnostním podmínkám,“ stojí ve zprávě lidskoprávní organizace, která vyzývá řeckou vládu, aby se o děti urychleně postarala.

Dětští uprchlíci žijí na Lesbu v nelidských podmínkách. Dětští uprchlíci žijí na Lesbu v nelidských podmínkách. | Reuters

Řecko v příštím roce čeká přes 100 tisíc nových migrantů

Celkem podle odhadů žije na řeckých ostrovech v Egejském moři 1750 dětí-uprchlíků bez doprovodu. HRW opět vyzvala členské státy Evropské unie, aby děti z táborů vzaly na své území. Podobnou výzvu už dříve ostatním členským státům EU adresovalo Řecko. O přijetí 40 dětí tehdy Atény požádaly i Česko. Česká Poslanecká sněmovna ale na konci listopadu odmítla o této záležitosti jednat.

Uprchlické tábory v Řecku jsou přeplněné. V táboře Moria na Lesbu je podle údajů z pondělí 18 353 žadatelů o azyl. Kapacita tábora je ale 2840 lidí. Tábor na ostrově Samos překonal svou kapacitu dokonce jedenáctkrát. Atény přitom počítají, že v roce 2020 do země přes Turecko dorazí přes 100 000 nových migrantů.

Video se připravuje ...
Další videa