Mor se vrací: Dva mrtví a dva nakažení. Černá smrt vyhubila čtvrt Evropy

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
16. listopadu 2019
07:15

Mor, známý jako černá smrt a v Česku i jako „šelma“, děsil svět ve středověku i novověku. A vyžádal si miliony obětí. Nemoc ale nepatří jen na stránky historických knih, lékaři evidují nové případy každý rok. Letos v květnu na následky dýmějového moru zemřeli manželé v Mongolsku, tento týden byl u dvou Číňanů diagnostikován plicní mor. Dvojice byla hospitalizována v nemocnici v Pekingu, informovala stanice CNN.

Nakažení Číňané pocházejí z čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko, které hraničí s Mongolskem, kde se letos jedna z forem moru rovněž objevila. Tamní manželský pár se nakazil poté, co snědl syrové maso a vnitřnosti sviště, na následky infekce oba manželé zemřeli. Kvůli podezření z šíření vysoce nakažlivé nemoci byla oblast na šest dní uzavřena.

Nebezpečný a vysoce nakažlivý plicní mor

Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala, že plicní mor, který byl zjištěn u čínské dvojice, je nejen nebezpečný, ale také prudce nakažlivý, pokud by zůstal neléčený, jedná se o smrtelnou formu nemoci.

Různé varianty morového onemocnění, včetně plicního moru, způsobují bakterie Yersinia pestis. Stejné bakterie stojí i za jednou z největších středověkých morových epidemií, takzvanou černou smrtí, která ve 14. století zahubila 50 milionů lidí v Evropě, Africe a v Asii.

Mor stále zabíjí

V posledních letech byly morové epidemie zaznamenány v Africe, v Asii a v Jižní Americe, převážně ve venkovských oblastech. WHO uvádí, že mezi lety 2010 a 2015 se morem ve světě nakazilo 3248 lidí a 584 jich zemřelo. Morová epidemie na Madagaskaru v roce 2017 si vyžádala 202 mrtvých z 3248 případů nakažení. Většinou se jednalo právě o plicní mor.

Přestože se mor všeobecně považuje za nemoc minulosti, odborníci varují, že se v poslední době objevuje stále častěji. WHO upozornilo, že případy moru zaznamenaly i Spojené státy, kde podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) nemocnice ročně léčí desítky nakažených. V roce 2015 dokonce dva lidé z Colorada na mor zemřeli. Experti z WHO mor v posledním roce zařadili na seznam „navracejících se nemocí“.

V současné době neexistuje žádná vakcína proti moru, nicméně je k dispozici řada antibiotik, která jsou schopna s morem úspěšně bojovat, pokud jsou pacientovi podána včas. Vědci se usilovně snaží přijít s efektivním očkováním proti nemoci.

Mor v Česku

Podle zkoumání WHO se mor u nás, ani v celé Evropě, zatím nevyskytl. Nicméně v minulosti čelilo Česko několika morovým epidemiím, naposledy v 18. století. Tehdy byla silně postižena také Praha, zemřela zde asi třetina obyvatel. Dohromady si epidemie v Česku vyžádala 200 tisíc obětí.

Epidemiolog Rastislav Maďar v rozhovoru pro Český rozhlas zdůraznil, že pokud Češi vyjíždí někam, kde je epidemie moru, předepisují preventivně antibiotika. Podle jeho slov tak činili v roce 2017 při epidemii na Madagaskaru, a to výslovně na žádost tamních úřadů.

Video Jaké exotické nemoci si můžete dovézt z dovolené? A jak se před nimi chránit? - Andrea Ulagová, Blesk

hahans ( 16. listopadu 2019 10:08 )

"Zatím se nevyskytl !" Při masivním a nekontrolovaném pohybu různých typů obyvatel je to jen otázka času ! Jsme na to připraveni ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud