U koncentráku v Treblince našli neznámý masový hrob. Zemřelo tu 900 tisíc Židů

Autor: ČTK, tva - 
14. listopadu 2019
19:35

Dosud neznámý hromadný hrob vězňů bývalého nacistického vyhlazovacího tábora Treblinka, asi 100 kilometrů východně od Varšavy, objevili pracovníci polského Institutu národní paměti (IPN). Informovala o tom ve čtvrtek agentura PAP s odvoláním na šéfa vyšetřovatelů IPN Andrzeje Pozorského.

Místo se nachází u komplexu bývalého koncentračního tábora a nyní je tam parkoviště, sdělil Pozorski. Jedná se o prostor o rozměrech 4,5 na 3,4 metru, v němž byly jen deset až patnáct centimetrů pod zemí zahrabány lidské ostatky. Kolik obětí tam může být, zatím není jasné.

Nacistické Německo zahájilo stavbu koncentračního tábora Treblinka 1. června 1942 v rámci takzvané Operace Reinhard, jež byla plánem na vyvraždění především polských Židů. K tomuto účelu nacisté vybudovali ještě dva další vyhlazovací tábory - Sobibor a Belzec.

Více Židů zemřelo už jen v Osvětimi

Odhaduje se, že v Treblince bylo povražděno téměř 900 000 Evropanů židovského původu. Drtivou většinu z nich, kolem 760 000, tvořili polští občané. Více Židů našlo smrt jen v hlavním likvidačním táboře holocaustu v Osvětimi na jihu Polska.

První transport polských Židů do Treblinky dorazil z varšavského ghetta 23. července 1942. O dva měsíce později, do 21. září, už tam bylo přemístěno celkem 254 000 obyvatel ghetta.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud