Našli ho se zlámanýma nohama. Zakladatel záchranářů ze Sýrie zemřel v Istanbulu

Autor: ČTK - 
11. listopadu 2019
18:10

V Istanbulu byl dnes nalezen mrtvý James Le Mesurier, jeden ze zakladatelů dobrovolnické organizace Syrská civilní obrana, které se také přezdívá Bílé přilby. Jeho tělo našli brzy ráno u vchodu do domu, kde bydlel. Podle místního tisku měl zlomené obě nohy a poraněnou hlavu. Turecká policie se domnívá, že zemřel při pádu z budovy. Zatím však není jasné, zda spáchal sebevraždu, či zemřel cizím zaviněním. Kancelář istanbulského guvernéra uvedla, že se záležitost vyšetřuje.

Le Mesurier údajně užíval antidepresiva, napsala tisková agentura DHA. Jeho žena podle agentury Anadolu policii sdělila, že bral prášky kvůli „silnému stresu“.

Osmačtyřicetiletý Le Mesurier byl bývalým důstojníkem britské armády. Založil a řídil nevládní organizaci May Day Rescue, která vytvořila Bílé přilby a trénovala jejich příslušníky. V roce 2016 získal od královny Alžběty II. Řád britského impéria za „svou práci pro Syrskou civilní obranu a ochranu civilistů v Sýrii“. Bílé přilby byly rovněž několikrát nominovány na Nobelovu cenu za mír.

„Je to absolutní tragédie,“ komentoval smrt svého přítele další z humanitárních pracovníků působících v Sýrii Hamish de Bretton-Gordon. Jak dodal, Le Mesurier byl jedním z mála lidí, kteří v Sýrii pomáhali. Bílé přilby ale mají podle něj velmi „silnou strukturu“, a proto budou moci i nadále fungovat.

Organizace May Day Rescue ve svém prohlášení uvedla, že Le Mesurier zasvětil svůj život pomoci civilistům, zvláště v Sýrii. „Chceme, aby si ho lidé pamatovali takového, jaký byl: jako skvělého vůdce, vizionáře a našeho drahého kolegu a přítele,“ dodala organizace. Bílé přilby na twitteru vyjádřily soustrast Le Mesurierově rodině. Na jeho humanitární aktivity „Syřané nikdy nezapomenou,“ dodaly.

Bílé přilby jsou dobrovolní záchranáři, kteří zasahují v Sýrii na bombardovaných místech, odkud se snaží vyprostit přeživší. V jejích řadách působí asi 3000 dobrovolníků.

Americký prezident Donald Trump na jejich podporu v říjnu schválil finanční pomoc ve výši 4,5 milionu dolarů (104 milionů Kč).

Rusko a jím podporovaný syrský režim prezidenta Bašára Asada však organizaci obviňuje z toho, že v oblastech, kde působí, podporuje radikální povstalce. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pátek na twitteru Le Mesuriera obvinil, že je bývalým agentem britských tajných služeb a že je napojený na „teroristické skupiny“.

Templ ( 12. listopadu 2019 06:44 )

Velmi dobrá zpráva jen tak dál👍

orlus ( 11. listopadu 2019 20:25 )

Asi moc věděl o jejich spolupráci s teroristy.

petr366 ( 11. listopadu 2019 19:37 )

Tak agenti jejího veličenstva začali po sobě uklízet? To si tam teď nemůže z těch syrskejch demokratů, být nikdo jist životem.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud