Pláž zasypaly tisíce ledových „vajíček“. Vědci prozradili, jak záhada vznikla

Autor: ČTK, tsv - 
8. listopadu 2019
10:59

Tisíce ledových vajíček různých velikostí o víkendu zaplnily pláž ve Finsku. Neobvyklou podívanou podle expertů způsobila kombinace nízkých teplot, silného větru a vln. Informoval o tom dnes zpravodajský web BBC.

Ledové koule se v neděli objevily na pláži na ostrově Hailuto, jenž leží v Botnickém zálivu mezi západním pobřežím Finska a východním pobřežím Švédska.

Pozoruhodnou podívanou zachytil amatérský fotograf Risto Mattila. „Byl jsem na pláži Marjaniemi se svou manželkou. Bylo slunečno, asi -1 stupně Celsia a foukalo,“ řekl. „Viděli jsme tam tento úžasný jev, podél pláže u vody byly sněhové a ledové koule,“ doplnil. Podle Mattily se velikost ledových koulí různila, ty nejmenší byly velké asi jako slepičí vejce, největší asi jako fotbalový míč. „Byl to opravdu úžasný pohled. Za 25 let, co žiji v této oblasti, jsem nikdy nic takového neviděl,“ řekl s tím, že jelikož u sebe měl fotoaparát, rozhodl se si ledová vajíčka vyfotit na památku.

Výslednou fotografii sdílel Mattila později na instagramu.

Na pláži finského ostrova Hailuoto nalezl fotograf Risto Mattila ohromné množství naplavených ledových koulí ve tvaru vajíčekNa pláži finského ostrova Hailuoto nalezl fotograf Risto Mattila ohromné množství naplavených ledových koulí ve tvaru vajíček | Instagram - rismatti

Tvorbě ledových vajíček podle experta BBC přes počasí George Goodfellowa napomáhá silný vítr a nízké teploty. „V podstatě jde o to, že se tvoří z kusů ledových desek, které omílají vlny,“ řekl. „Mohou se zvětšit, když na jejich povrchu zamrzne mořská voda, také jsou pak hladší,“ vysvětlil a dodal, že hladké ledové kuličky mohou na pláži skončit při odlivu, či když je tam zanese vítr.

Podobný jev byl v minulosti k vidění také v Rusku. V roce 2016 obrovské ledové a sněhové koule pokryly 18 kilometrů pobřeží nedaleko sibiřské Nydy. Nejmenší koule byly velké asi jako tenisový míček, ty největší měly průměr asi jednoho metru. Fotografii zveřejnil na instagramu časopis The Economist.

V roce 2016 sdílel časopis The Economist podobnou fotografiiV roce 2016 sdílel časopis The Economist podobnou fotografii | Instagram - theeconomist

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

banany ( 8. listopadu 2019 11:47 )

Přesně tak to dopad­ne!!!!­!!!!!!­!!!!!!­!!!!!!­!!!!!!­!!!!!!­!!!!!!­!Bohu­žel lidi jsou velmi nekvalitní a budoucnost je nezajímá, pouze prachy a ničí co se dá!!!!však už to pomalu začíná, v zimě není zima co bývala v létě jsou vedra jak na Sahaře, ledovce tají atd.

nemocna ( 8. listopadu 2019 11:39 )

Příroda je mocná a ukáže nám nemilosrdně mnohem víc když se tak lidé chovají k planetě že jí ničí, neváží si co nám vše tato zem dává a dopřává k našemu životu a pokud se naše jednání nezmění budeme vyhubení a planeta se obnoví pro život s rozumnějšími inteligentnějšími živočichy

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud