Tragédie na bujarých oslavách slunovratu: Pět lidí se utopilo ve Finsku

Oslavy slunovratu ve Finsku (22. 6. 2019)
Autor: ČTK - 
25. 6. 2019
07:35

Během víkendových oslav letního slunovratu se ve Finsku utopilo pět lidí, další dva lidé pak zemřeli při silničních nehodách. V pondělí o tom informovala finská televize YLE. Astronomické léto, jehož příchod obyvatelé severských zemí tradičně bouřlivě vítají, nastalo 21. června, hlavní veselí pak vedle páteční noci připadlo na víkend.

Hasiče ve Finsku letos zaměstnávalo také hašení nepovolených vater. Vzhledem k tomu, že v zemi platí varování před požáry lesa i travního porostu, je ze zákona zakázáno rozdělávat táboráky bez souhlasu úřadů.

Na severu Finska pak oslavy zhatilo sychravé počasí. Policie v Oulu uvedla, že díky tomu neměla prakticky žádnou práci.

Oslavy slunovratu bývají ve Finsku kvůli divoké konzumaci alkoholu často tragické. Jedním z nejhorších byl rok 1999, kdy utonulo dvacet lidí, naopak v roce 2014 se utopil jeden člověk. Média tehdy uváděla, že to bylo poprvé od roku 1989, kdy slunovratové veselí skončilo jen jediným utopencem.

Policejní potápěč (Ilustrační foto)Policejní potápěč (Ilustrační foto) | Profimedia.cz

Televize YLE se před týdnem obsáhle věnovala otázce, proč se jinak klidní Finové během slunovratu chovají jako utržení ze řetězu. Dospěla k jednoduché odpovědi, že smrtící kombinací jsou alkohol a krajina plná jezer, na jejichž březích se oslavy konají.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa