Sněmovna reprezentantů USA uznala turecký masakr 1,5 milionu Arménů za genocidu

Masové vyvražďování Arménů v tehdejší Osmanské říši v letech 1915-23 si podle arménských odhadů vyžádalo půldruhého milionu mrtvých.
Autor: ČTK - 
30. října 2019
05:51

Sněmovna reprezentantů USA v úterý drtivou většinou odhlasovala rezoluci, která uznává masakr stovek tisíc Arménů v Osmanské říši během první světové války za genocidu. Sněmovna posléze schválila usnesení, v němž prezidenta Donalda Trumpa vyzývá, aby na Turecko kvůli ofenzivě v severní Sýrii uvalil sankce. 

Masakr Arménů za první světové války považuje za genocidu více než 20 zemí světa. V dubnu 2017 jej za genocidu uznala i česká Poslanecká sněmovna. Události jsou označovány za první cílenou snahu o likvidaci jiného etnika ve 20. století. Turecko takovýto výklad odmítá a tvrdí, že celková bilance 1,5 milionu mrtvých je nadhodnocená. Mrtvé Ankara navíc považuje za oběti občanské války.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu obě rezoluce na twitteru odsoudil. Americkou vládu vyzval, ať se střeží dalších kroků, které by mohly poškodit vzájemné vztahy obou zemí. Çavuşoglu ve tweetu napsal, že Turecko svou nynější ofenzivou v pohraničním pásmu v severovýchodní Sýrii zmařilo "velkou hru" a hlasování americké Sněmovny reprezentantů mělo být pomstou za tuto operaci.

„Ti, jejichž plány přišly vniveč, se obrátili k zastaralým rezolucím. Ty skupiny, které se domnívají, že se tak pomstí, se mýlí. Toto ostudné rozhodnutí těch, co v politice zneužívají historii, je pro naši vládu a lid nezákonné a neplatné,“ napsal šéf turecké diplomacie na twitteru. Případné sankce by se podle Çavuşoglua příčily spojenství Ankary a Washingtonu v NATO.

Podle tureckého resortu obrany se sankce dále neslučují s podmínkami pětidenního příměří, které 17. října Turecko a Spojené státy ohledně severní Sýrie uzavřely. O šest dní později dojednalo dohodu o příměří Turecko s Ruskem. Trump den poté oznámil odvolání sankcí, které Washington na Ankaru uvalil po vpádu na severovýchod Sýrie.

Turecko zde 9. října zahájilo operaci Pramen míru, jejímž cílem bylo vytlačit ze syrského pohraničí kurdské milice YPG, které Ankara považuje za teroristy.

YPG přitom pomáhaly Spojeným státům v boji proti teroristické organizaci Islámský stát. V souvislosti s tureckou ofenzívou čelily USA kritice, že tuto operaci umožnily, když před jejím zahájením oznámily odsun svých vojáků ze severu Sýrie.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Antonn Blha ( 1. listopadu 2019 06:10 )

Celá Amerika je už k smichu🤮🤮🤮

satanas ( 30. října 2019 16:31 )

NO jiste ERdogan zacal zlobit a to ma zato!!Jestlipak uznaji i vyvrazdeni Indi­anu,­,"re­prezen­tanti"­???

majojo ( 30. října 2019 10:57 )

A co z toho? Donutí Erdogana, aby vyplatil pozůstalým náhrady? To je, jako když Vatikán uznal chybu při vedení procesu s Janem Husem.

peyotl ( 30. října 2019 06:35 )

uznala taky vyvraždění 7 milionů Asiatů?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud