Kurdové se stáhli z „bezpečné zóny“ v Sýrii, hlásí USA. Turecko jim dalo čas navíc

Autor: ČTK, for - 
23. října 2019
06:55

Spojené státy oznámily Turecku, že kurdské milice se stáhly z oblasti na severu Sýrie, kde chce Ankara zřídit bezpečnou zónu pro návrat syrských uprchlíků ze svého území. Ve středu o tom informovalo turecké ministerstvo obrany, podle kterého není potřeba žádná další operace v této oblasti.

V úterý večer na severovýchodě Sýrie skončilo pětidenní příměří, které minulý týden s Ankarou vyjednaly Spojené státy. Bojovníci kurdských milic ale dostali na to, aby ze zóny u hranic s Tureckem odešli, dalších 150 hodin.

Ankara ofenzivu proti milicím syrských Kurdů zahájila 9. října. Stalo se to poté, co Washington oznámil, že jeho jednotky se z regionu stáhnou. Milice syrských Kurdů se roky bily po boku Američanů proti teroristům z Islámského státu, ale Turecko i tyto kurdské bojovníky označuje za teroristy.

Ankara tvrdí, že chce zřídit bezpečnou zónu na syrském území u turecké hranice v hloubce asi 30 kilometrů a délce 120 kilometrů.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Antonn Blha ( 23. října 2019 17:17 )

Anonym01 Vy to v té hlavě máte opravdu hodně pomotané😂😂🤪🤪

Manowar ( 23. října 2019 10:46 )

Za všechno zlo může USA a NATO.

jarda304 ( 23. října 2019 09:59 )

USA v Syrii podporuje "umírněnou opozici" což jsou vrahouni z Al-Kajda atd. Pokud jde o rozvtávání, tak opět jste mimo- rozvrtal celý arabský svět Obama a Clintonová, Putin to dává dohromady

jarda304 ( 23. října 2019 09:56 )

150h navíc je výsledkem včerejší dohody Erdogana s Putinem v Soči. A na dodržování budou dohlížet společné hlídky Ruské a turecké armády. Asi tak ke kvalitě výšeuvedené zprávy citované z ČTK

anonym01 ( 23. října 2019 09:55 )

NO PRAVE, AMERIKA JE PRILIS HODNA A NEPODPORUJE NAJEZDNIKY . RUSKO POTREBUJE POSLUŠNOST VSECH.NEJDRIVE ROZVRTAT A PAK DELA DIKTATORUM SOUDCE. DEMOKRATICKE ZEME V EVROPE TAKOVY /NE/PORADEK NEPOTREBUJI. TEDY AZ NA SOUČASNE ČESKO V ČELE S UV KSČM A STB!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud