Čaputová oslavila 28. října u Štefánika. Zmínila i návrat svátku na Slovensko

Aktualizováno -
28. října 2019
12:48
Autor: ČTK - 
28. října 2019
11:10

Výročí vzniku Československa je důležité také pro Slovensko, protože založení společného státu Čechů a Slováků 28. října 1918 položilo i základy slovenské státnosti. Novinářům to v pondělí řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která zároveň poukázala na zlepšení životní úrovně a vzdělanosti Slováků v období první Československé republiky. Podle premiéra Petera Pellegriniho oslavy výročí založení Československa nejsou žádným přežitkem nebo oslavou čechoslovakismu.

„Dnešek je významný i proto, že položil základy i naší vlastní státnosti. Je celkem unikátní v historii, že dva blízké národy se rozhodly vytvořit demokratický celek, který měl být pilířem budoucí Evropy,“ řekla slovenská prezidentka, která dopoledne položila věnce k památníku československé státnosti a následně také k soše spoluzakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika.

Hlava slovenského státu ocenila přínos Štefánika i prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. „První československý prezident považoval za nevyhnutelné, aby politika byla podřízena etice. Štefánik byl nejvýznamnější slovenská osobnost, bez které bychom dnešní svátek nepochybně neoslavovali,“ uvedla Čaputová.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová  tvrdí, že vznik Československa položil základy slovenské státnosti.Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová tvrdí, že vznik Československa položil základy slovenské státnosti. | Blesk

Čaputová vrátila do hry úvahu o svátku 28. října i na Slovensku

Slovenská prezidentka řekla, že stojí za úvahu, zda by si i Slovensko, podobně jako Česko, nemělo připomínat vznik Československa státním svátkem. „Nebýt tohoto data, patrně bychom dnes ani netvořili samostatný státní útvar. Je to jeden z nejvýznamnějších dnů, které je potřeba si pamatovat,“ uvedla Čaputová, která složila prezidentský slib v polovině června a která je na Slovensku první ženou v nejvyšší státní funkci.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová  tvrdí, že vznik Československa položil základy slovenské státnosti.Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová tvrdí, že vznik Československa položil základy slovenské státnosti. | Blesk

Podle Pellegriniho byl vznik Československa milníkem, který Slováky historicky přiblížil k jejich demokratické, svrchované a mezinárodně uznávané zemi. „Slovensko poprvé v rámci společného státu dostalo své hranice, poprvé se slovenský symbol ocitl na vlajce, vlající v mnoha zemích světa. Ne vždy to bylo ideální a harmonické soužití, ale v dané době představoval společný stát nepochybně nejlepší řešení pro oba národy,“ napsal slovenský premiér na sociální síti.

Slovenský parlament v minulosti hlasováním opakovaně odmítl zařadit 28. říjen mezi svátky. Loni si ale Slovensko mimořádně připomenulo kulaté výročí založení Československa státním svátkem, a to 30. října, na kdy připadá výročí přijetí Martinské deklarace. Tímto dokumentem se v roce 1918 slovenští představitelé přihlásili ke vzniku samostatného československého státu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

bobbo ( 28. října 2019 13:18 )

Totálně nesympatická baba,asi to pro slováky není výhra.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud