Virus zika se poprvé objevil v Evropě. Dva lidé se nakazili ve Francii

Na šíření viru zika se podílejí komáři tygrovaní
Autor: kso - 
26. října 2019
13:50

U dvou lidí z francouzského města Hyères popsali lékaři příznaky nákazy virem zika. Ani jeden z nakažených nikdy nenavštívil žádnou ze zikou ohrožených zemí, museli se tedy nakazit zde. Oba dva jsou již zdraví. Před rozšířením komárů tygrovaných v Evropě varovali odborníci už dříve, upozornil web tn.cz.

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) informovalo ve středu o druhém výskytu viru zika ve Francii. „Pacient hlásil příznaky odpovídající viru zika (tzn. horečku, slabost, bolest hlavy a vyrážku) 6. srpna 2019, pouhých pár dní po prvním případu,“ informovalo ECDC na svém webu.

Francouzské zdravotnické a epidemiologické organizace provádějí výzkumy (entomologické a epidemiologické), aby zabránily šíření viru v regionu. V sousedství nakažených jsou teď rozmístěné lapače komárů tygrovaných. Obyvatelé regionu dostali varování před nákazou.

Komár tygrovaný se objevuje i na Břeclavsku

Podle odborníků se jedná o první výskyt viru zika v Evropě. Není ale prý důvod k obavám, hlavně díky klesajícím teplotám, které jsou pro komáry nepříznivé. Podle ECDC se navíc u obou obětí pravděpodobně jednalo o nákazu jedním a tím samým komárem.

„Riziko pro populaci, a to včetně těhotných žen a jejich nenarozených dětí, je malé. Je velice málo pravděpodobné, že lidé, kteří tuto oblast navštíví, se nakazí a přenesou virus do své země,“ ujišťuje nás ECDC.

Komár tygrovaný se od roku 2012 ojediněle objevuje i na Břeclavsku na jižní Moravě.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud