
Krvavý protest proti laureátovi Nobelovy ceny míru: Za dva dny zemřelo 67 lidí

Bilance mrtvých po dvoudenních protestech proti etiopskému premiérovi a letošnímu laureátovi Nobelovy ceny za mír Abyiovi Ahmedovi stoupla na 67. Napsala to agentura Reuters s odkazem na páteční vyjádření místního policejního komisaře.
Pět zabitých jsou policisté, ostatní jsou demonstranti. Zastřeleno bylo 13 lidí, ostatní podlehli zraněním způsobeným kameny.
Protesty vypukly ve středu v několika městech nejlidnatějšího spolkového státu Oromia kvůli tomu, že policie po Ahmedově vystoupení v parlamentu údajně obklíčila dům oblíbeného opozičního novináře a aktivisty Jawara Mohammeda.
Demontrace přerostly v protivládní protest
Demonstrace postupně přerostly v širší nepokoje způsobené nespokojeností některých Etiopanů s Ahmedovou vládou a rostoucím etnickým napětím v zemi.
Stovky demonstrantů přišly ve středu v hlavním městě podpořit Mohammeda, jehož dům v noci na středu obklíčili policisté. Den předtím totiž premiér v parlamentu hovořil o zahraničních vlastnících médií, kteří v zemi podle něj podněcují nepokoje a proti nimž je potřeba „přijmout opatření“. Mohammed se narodil v Etiopii, ale má americké občanství.
Demonstranci pálili premiérovu knihu, policie pálila ostrými
Další demonstranti se shromáždili v menších městech po celé zemi. Protestující blokovali silnice, stavěli barikády v ulicích, zapalovali ohně, v nichž někteří pálili premiérovu novou knihu. Policie proti nim zasáhla slzným plynem a ostrou palbou.
Organizace Amnesty International v pátek informovala nejdříve o 16 a následně o 25 mrtvých s tím, že tento počet se ještě může zvýšit. Násilnosti podle ní vypukly ve městě Harar na východě země, Dodola jižně od hlavního města, Ambo západně od metropole i přímo v Addis Abebě. Na sedmi místech v zemi nyní hlídkuje armáda.
Premiér Ahmed zatím násilnosti nekomentoval, ačkoliv jsou pro něj podle expertů politicky citlivé. Ahmed i Mohammed totiž pochází z většinového etnika Oromů a dříve byli spojenci.