Svatou pouť využili k protestům. Tisíce muslimů v Iráku požadují konec vlády

Autor: ČTK - 
19. října 2019
15:08

Tisíce poutníků v sobotu na výzvu šíitského duchovního Muktady Sadra provolávaly u příležitosti šíitské pouti do irácké Karbaly politická protivládní hesla. Lidé využili shromáždění k dalšímu projevu nesouhlasu s korupcí a neschopností vlády zajistit Iráku fungující služby.

Protesty začaly 1. října a za zhruba týden při nich přišlo o život na 100 lidí. Šlo o spontánní akci bez jasného organizátora a vyvolaly ji ekonomické problémy občanů.

V Karbale se nyní schází miliony šíitů u příležitostí svátku arbáín, jímž končí čtyřicetidenní období smutku za vnuka proroka Mohameda imáma Husajna, který zemřel v bitvě v roce 680 právě u tohoto města.

Každý rok se tam vydávají miliony šíitů, letos se hovoří o 3,5 milionu účastníků, kteří přišli ze zahraničí, dva miliony z nich z Íránu. Loni do Karbaly putovalo 14 milionů věřících.

Na Sadrovu výzvu měli lidé sobotní shromáždění využít k zopakování svých politických požadavků. Mnoho jich přišlo do průvodu v bílých rubáších a volali hesla proti korupci a pro zavedení reforem. Někteří nesli irácké vlajky a volali Svobodný Bagdád, korupčníci ven!

Irák je jeden z největších vývozců ropy, ale to se neodráží na životní úrovni lidí. Podle informací agentury AFP skončilo v kapsách zkorumpovaných politiků za minulých 16 let v přepočtu přes deset bilionů korun. Jeden z účastníků dnešního pochodu z Basry řekl, že „Irák je jednou z nejbohatších zemí, v níž žije chudý národ“.

Při protestech, které trvaly od 1. do 6. října, podle oficiální bilance přišlo o život 110 lidí a 6000 lidí bylo zraněno. Na 25. října, na nějž připadá 1. výročí sestavení vlády, je svolán další protest.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa