Sobota 31. říjen 2020
Svátek slaví Štěpánka, zítra Felix
Oblačno, déšť 13°C

Němec před útokem zveřejnil „manifest“. Chtěl zabít co nejvíc „nepřátel bílých“

Autor: ČTK - 
10. října 2019
09:30

Na internetu se objevil „manifest“ sepsaný zřejmě pachatelem středečního útoku na synagogu ve východoněmeckém Halle. Píše v něm, že chce zabít co nejvíce „nepřátel bílých“ - hlavně Židů. O dokumentu informovala na twitteru Rita Katzová, šéfka firmy SITE Intelligence Group, která monitoruje internetové aktivity pravicových extremistů a džihádistů.

V „manifestu“ složeném z trojice dokumentů ve formátu PDF jsou jako další možné cíle zmíněni muslimové a levicově zaměření lidé. „Manifest“ obsahuje mimo jiné fotografie zčásti podomácku vyrobených zbraní, munice a výbušnin, které skutečně použil střelec v Halle. I proto dokument vytvořený zřejmě 1. října podle magazínu Spiegel po prvním přezkoumání němečtí vyšetřovatelé hodnotí jako autentický.

Na internetu se objevilo také video samotného útoku. Atentátník ho pomocí kamery umístěné na helmě přenášel na platformě Twitch, která slouží především k online sledování počítačových her. Podle platformy zhruba 35minutové video zhlédlo kolem 2200 lidí, než bylo smazáno.

Na záznamu je mimo jiné vidět, jak se útočník neúspěšně snaží dostat do synagogy v Halle, kde v tu dobu bylo přes 50 lidí. Původní údaje hovořily až o 80 věřících slavících nejdůležitější židovský svátek Jom kipur (Den smíření). Pachatel, který opakovaně nadává na Židy a arabáče, podle listu Die Welt zaznamenal i moment, kdy zezadu čtyřmi ranami zastřelil ženu, která šla zřejmě náhodou kolem synagogy a stěžovala si, že jeho auto blokuje chodník.

Svou druhou oběť, kterou se stal muž v nedalekém rychlém občerstvení s kebabem, pachatel zastřelil, přestože ho prosila o život. Útočník pak střílel i na další lidi. Některým z nich mohlo zachránit život i to, že se střelci některé podomácku vyrobené zbraně porouchaly. Video zachycuje také přestřelku s policií, při níž byl útočník zraněn na krku.

Podezřelým z útoků je sedmadvacetiletý Němec Stephan Balliet, který byl krátce po činech zadržen. Podle Spiegelu žil s matkou v sasko-anhaltské vesnici Benndorf. Sousedé o něm tvrdí, že byl odtažitý a nikdy je nezdravil.

Antonn Blha ( 10. října 2019 21:18 )

Nějak to začíná eskalovat💥

salto ( 10. října 2019 17:27 )

Jo, jo - bílí osadníci to měli vždycky těžké.

SUPERKa ( 10. října 2019 15:00 )

Žumpu Blesk premium plny hnoje si strčte do vaší shnilé p.r.-ele hovada🤮🤮🤮🤮🤮🤮

Nezadat ( 10. října 2019 09:47 )

Typický germánský jméno.

SUPERKa ( 10. října 2019 09:43 )

To je jistě nějaky omyl...🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud